Öğretmenlerin sağlık anksiyete düzeylerinin siberkondri ile ilişkisi
The relationship between teachers'health anxiety levels and cyberchondria
- Tez No: 738418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin sağlık anksiyete düzeylerinin siberkondri ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak 167 öğretmenle yapıldı. Veriler COVID-19 pandemisindeki uzaktan eğitim nedeniyle online olarak toplandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği kullanıldı. Öğretmenlerin yaş ortalamaları 38.41±9.06, %65.3'ü kadın, %75.4'ü evli ve %62.9'u lise düzeyinde çalışmaktaydı. Öğretmenlerin %64.1'i sağlık durumlarını iyi, %73.7'si kronik fiziksel hastalığının olmadığını, %52.1'i ailesinde kronik fiziksel hastalığının olduğunu, %81.4'ü tanısı konmamış bir hastalığa sahip olmadığını düşündüğünü ve %83.8'i ise hekim istemi dışında tıbbi tetkik yaptırmadığını ifade etti. Bu araştırmada Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puan ortalamalarının 15.97±8.73 puanla düşük düzeyde, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puan ortalamalarının ise 77.45±20.72 puanla orta düzeyde olduğu görüldü. Bu araştırmada kadınların erkeklere göre Sağlık Anksiyetesi Ölçeği, ilkokul öğretmenlerinin ortaokul ve lise öğretmenlerine göre Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek görülürken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 167 teachers as a descriptive and relationship seeker to determine the relationship between teachers' health anxiety levels and cyberchondria. Data were collected online due to distance learning in the COVID-19 pandemic. General Information Form, Health Anxiety Scale and Cyberchondria Severity Scale were used as data collection tools in the study. The mean age of the teachers was 38.41±9.06, %65.3 were female, %75.4 were married and %62.9 were working at high school level. %64.1 of teachers said they were in good health, %73.7 said they were out of chronic physical disease, %52.1 thought they had chronic physical disease in their family, %81.4 thought they didn't have an undiagnosed disease, and %83.8 said they didn't have medical examinations except for a physician's request. In this study, it was seen that Health Anxiety Scale mean scores were low with 15.97±8.73 points, and Cyberchondria Severity Scale mean scores were moderate with 77.45±20.72 points. In this study, women's Health Ancectician Scale, Siberkondri seriousness Scale points averages were statistically significantly higher than the secondary and high school teachers of primary school teachers (p0.05).