Sıçanlarda doksorubisin ile indüklenen dalak hasarı üzerine tannik asidin olası koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of possible protective effect of tannic acid ondoxorubicin-induced spleen injury in rats
- Tez No: 738428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Tasarlanan mevcut çalışma; Doksorubusin (DOX) muamelesi ile oluşabilen dalak toksisitesi karşısında Tannik asitin (TA) protektif potansiyelinin olup olmadığını açıklamayı hedeflemektedir. Ek olarak, inflamatuar sitokinleri ve antioksidan sistem elemanlarını inceleyerek TA'in protektif etkilerinin potansiyel mekanizmasının aydınlatılmasını da amaçlamaktadır. Yöntem: İki hafta boyunca kümülatif olarak uygulanan DOX maruziyetinin yanında TA ve DOX+TA kombinasyonunun uygulandığı dalak dokularında antioksidan sistem bileşenlerinin değişimi ile oksidatif hasar belirteçlerinin miktarları ve aktiviteleri incelendi. Ek olarak DOX ile ilişkili dalak toksisitesine neden olan moleküler belirteçlerin kullanılması ile apoptozis ve inflamasyonda kritik öneme sahip olan genlerin ekspresyon seviyeleri Real- Time PCR ile araştırıldı. Bulgular: Sıçan dalak dokularında DOX'un glutatyon (GSH) seviyesinde azalmaya ve malondialdehit (MDA) seviyesinde ise artışa sebep olduğu gözlenmiştir. Antioksidan sistem bileşenlerinden katalaz (CAT), glutatyon S-transferaz (GST), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPX) mRNA seviyelerinde ve enzim aktivitelerinde ise DOX'un baskılayıcı etksinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca proinflamator sitokin markerlerinin (IL-6 ve Tnf-), apoptotik genlerin (Casp3 ve Bax), hücre metabolizmasında görev alan diğer faktörlerin (Cox, Alox ve Inos) mRNA ekspresyon seviyeleri DOX uygulaması sonucu kontrole göre değişim göstermiştir. Ancak TA'nın DOX ile muamelesi sonucunda bu değişimlerin kontrol grubuna ait değerlere yaklaştığı bulunmuştur. Sonuç: Bulgular, TA'nın DOX ile birlikte uygulanması sonucunda DOX'un dalaktaki oksidatif stres ve inflamasyon sisteminde meydana getirdiği üzerine düzenleyici etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The current study designed; It aims to explain whether Tannic acid (TA) has a protective potential against spleen toxicity that may occur with doxorubucin (DOX) treatment. In addition, it aims to elucidate the potential mechanism of the protective effects of TA by examining inflammatory cytokines and antioxidant system elements. Method: In addition to DOX exposure, which was applied cumulatively for two weeks, the changes in antioxidant system components and the amounts and activities of oxidative damage markers in spleen tissues where TA and DOX+TA combination were applied were examined. In addition, using molecular markers that cause DOX-related spleen toxicity, expression levels of genes that are critical in apoptosis and inflammation were investigated by Real-Time PCR. Findings: It was observed that DOX caused a decrease in glutathione (GSH) level and an increase in malondialdehyde (MDA) level in rat spleen tissues. It has been determined that DOX has a suppressive effect on the mRNA levels and enzyme activities of the antioxidant system components catalase (CAT), glutathione-s-transferase (GST), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPX). In addition, mRNA expression levels of proinflammatory cytokine markers (IL-6 and Tnfa), apoptotic genes (Casp3 and Bax), and other factors involved in cell metabolism (Cox, Alox and Inos) showed a change compared to control after DOX application. However, as a result of the treatment of TA with DOX, these changes were found to approach the values of the control group. Results: The findings showed that TA has a regulatory effect on the oxidative stress and inflammation system in the spleen as a result of the application of TA together with DOX.