Uluslararası ilişkilerde küçük devlet yaklaşımı bağlamında Yugoslavya sonrası Sırbistan dış politikasının analizi
In the context of the small state approach in international relations analysis of Serbian's foreign policy in post-Yugoslavia
  1. Tez No: 738450
  2. Yazar: SULTAN RADOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uluslararası İlişkilerde yapılan çalışmalar daha çok büyük devletler arasındaki ilişkileri incelemiştir. Küçük devlet kavramı Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkmıştır. Dünyada birçok küçük devletin bağımsızlığını kazanması ile uluslararası ilişkilerde küçük devletler ön plana çıkmıştır. Ayrıca günümüz uluslararası sistemi büyük devletlerden ziyade küçük devletlerden oluştuğundan küçük devletlerin dış politikalarının analiz edilmesi önem kazanmaya başlamıştır. Küçük devletlerin sınırlı kaynakları nedeniyle büyük devletlerin ve uluslararası aktörlerin etkisi altında hareket edeceği öngörülmüştür. Küçük devletler, büyük devletlerle ya da diğer küçük devletlerle birlikte ortak dış politika ve güvenlik politikaları sergileyebilmektedir. Küçük devlet yaklaşımında inceleyeceğimiz Sırbistan, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle çok partili hayata geçmiş, fakat komünist düzenin etkisi 1990'lar boyunca hissedilmiştir. Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in yönetiminin sona erdiği 2000 yılından itibaren köklü bir dönüşüm süreci içerisine girmiştir. Bu dönüşüm, ülkedeki siyasi dengeleri etkilemiştir. Bu bağlamda Sırbistan dış politikası küçük devlet yaklaşımı bakımından oldukça dikkat çekici bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma ile uluslararası ilişkiler disiplini içinde ele alınan küçük devletlerin tanımı incelenecek, tanımlamadaki çelişkiler ve farklılıklar ortaya konacak ve küçük devletlerin dış politika ve ittifak davranışları üzerine oluşan literatür incelenerek örnek ülke olarak analiz edilen Sırbistan'ın dış politikası özellikle AB, Rusya, ABD ve Çin ile ilişkileri çerçevesinde ele alınacaktır. Tezin ilk bölümünde, uluslararası ilişkilerde küçük devlet nedir, küçük devletlerin dış politikaları hangi etmenlerden oluşur sorusuna cevap aranacaktır. İkinci bölümde, örnek ülke olarak inceleyeceğimiz Sırbistan'ın tarihsel arka planının ortaya konulması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise Sırbistan dış politikasının ABD, AB, Rusya ve Çin ile ilişkileri çerçevesinde Yugoslavya sonrası ve yeni dönemde nasıl şekillendiği açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Studies in International Relations have mostly examined the relations between great powers. The concept of small states emerged in the post-cold war era. Small states have come into prominence in international relations with the independence of many small states. In addition international system consist of small states rather than large states. It has become important to analyze the foreign policies of small states. It is envisaged that small states will act under the influence of large states and international actors due to their limited resources. Small states can demonstrate common foreign and security policies with large states or other small states. Serbia which will examine in the small state approach, had transition to multi-party system after the cold war. Since the end of former Yugoslavia President Slobodan Miloseviç's rule in 2000, Serbia has undergone a radical transformation. This transformation has affected the political balance in Serbia. Serbian foreign policy is a very remarkable field of study in terms of the small states approach. This study will examine the definition of small states that are discussed in the discipline of international relations, contradictions and differences in identification of small states will be revealed. Literature on foreign policy and alliance behavior os small states will be examined. Serbia's foreign policy which is analyzed as model country, will be discussed especially within the framework of its relations with the EU, Russia, China and the United States. In the first part of thesis, the question of what is a small state in international relations and what factors the foreign policies of small states consist of will be sought. In the second part, the questionn of what is the historicak background of Serbia which will examine as a model country. In the third part, Serbia's foreign policy will be explained in the context of its relations with the United States, EU, China and Russia and how it is shaped in the post-Yugoslavia and new era.