Plazma N-terminal pro-B-tipi natriüretik peptit ve C-reaktif protein düzeylerinin perikardiyal konstriksiyon ve restriktif kardiyomiyopati ayırıcı tanısında tanısal faydası
Diagnostic utility of plasma N-terminal pro-B-type natriuretic peptide and C-reactive protein levels in differential diagnosis of pericardial constriction and restrictive cardiomyopathy
  1. Tez No: 738463
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YELDA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yazarlar, konstriktif perikardit (KP) ve restriktif kardiyomiyopatinin (RK) ayırıcı tanısında plazma N-terminal pro-B tipi natriüretik peptit (NT proBNP) ve C-reaktif protein (CRP) düzeylerinin tanısal faydasını araştırdı.Yüksek klinik şüphesi olan KP veya RK olan yirmi beş hasta kaydedildi. Ortalama plazma NT proBNP seviyeleri RK'lı hastalarda KP'li hastalara kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti (2641 +/- 2902 pg/mL'ye karşı 628 +/- 678 pg/mL; P=.003).KP ve RK ayrımı için en iyi duyarlılığı ve özgüllüğü sağlayan NT proBNP seviyesi 800 pg/mL idi. Ortalama CRP seviyeleri KP'li hastalarda RK'ya göre daha yüksekti (1.41 +/- 1.73 mg/dL'ye karşı 0.38 +/- 0.21 mg/dL; P=.03).KP ve RK ayrımı için en iyi duyarlılığı ve özgüllüğü sağlayan CRP düzeyi 0,57 mg/dL idi.Plazma NT proBNP ve CRP seviyeleri, RK ve KP'nin ayırıcı tanısında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The authors investigated the diagnostic utility of plasma N-terminal pro-B-type natriuretic peptide (NT proBNP) and C-reactive protein (CRP) levels in the differential diagnosis of constrictive pericarditis (CP) and restrictive cardiomyopathy (RC). Twenty-five patients with high clinical suspicion of either CP or RC were enrolled. Mean plasma NT proBNP levels were significantly higher in patients with RC compared to those with CP (2641 +/- 2902 pg/mL vs 628 +/- 678 pg/mL; P=.003). The NT proBNP level that provided the best sensitivity and specificity for the differentiation of CP and RC was 800 pg/mL. Mean CRP levels were higher in patients with CP than with RC (1.41 +/- 1.73 mg/dL vs 0.38 +/- 0.21 mg/dL; P=.03). The CRP level that provided the best sensitivity and specificity for the differentiation of CP and RC was 0.57 mg/dL. Plasma NT proBNP and CRP levels can be useful in the differential diagnosis of RC and CP.