Tip-2 Diyabetes mellitus tanılı hastalarda erken evre kalp yetersizliğinin tanısında NT-proBNP düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of NT-proBNP levels in the diagnosis of early stage heart failure in patients with type-2 Diabetes mellitus
- Tez No: 927694
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus, yetersiz insülin salgılanması, insülinin bozulmuş etkisi veya her ikisinin bir kombinasyonu nedeniyle kan plazma glukoz seviyelerinin yükselmesiyle tanımlanan kronik bir metabolik hastalıktır. Tip-2 Diyabetes mellitus (T2DM) bütün vakaların %90 ile %95 ini oluşturmaktadır. Klinik olarak sessiz seyir gösteren ve erken dönemde bulgu vermeyen T2DM de hastalar tanı anında makrovasküler komplikasyonlar için taranmaktadır. 2017 yılında Amerikan Kalp Derneği / Amerikan Kardiyoloji Cemiyeti (AHA/ACC) tarafından Kalp Yetersizliği sınıflamasına revizyon getirilmiş olup Diyabetes Mellitus tanısı alan tüm hastaların Evre A kalp yetersizliği sınıfında yer aldığı kabul edilmiştir. Kalp yetersizliği tanımı da güncellenmiş olup N-Terminal pro-B tipi Natriüretik Peptid (NT-proBNP) ölçümünün kalp yetersizliği tanısında yer aldığı ve en az 1 semptomu olan hastada anlamlı değerde saptanmasıyla Evre B kalp yetersizliği tanısı konulmaktadır. NT-proBNP ölçümlerinin kalp yetersizliğinin her sınıfında olan hastaya bakılması ADA ve Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından önerilmektedir. T2DM'de kalp yetersizliğinin erken evresinde hastaların tanı konularak tedavilerinin şekillendirilmesi ile diyabetik hastaların hastaneye yatış oranları ve mortaliteleri yapılan klinik çalışmalarda anlamlı olarak azaldığı izlenmiştir. Klinik pratikte diyabetik hastalardan poliklinik koşullarında NT-proBNP ölçümü, semptomatik ve ileri evre kalp yetersizliği dışında çoğu zaman istenilmemektedir. Çalışmamızın amacı erken evre kalp yetersizliğinin tanısının netleşmesi ve hastaların surveyine olumlu etkisini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında retrospektif, kesitsel - analitik bir çalışma olarak yapılmıştır. Aralık 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerimize başvuran, son bir yıl içinde transtorasik ekokardiyografik görüntülemesi yapılan, diyabete maruziyet süresi en az 5 yıl olan, daha önceden kalp yetersizliği tanısı olmayan ve laboratuvar parametrelerinden e-GFR>60 ml/dk/1.73m2 olan, 18 yaşından büyük Tip-2 Diyabetes Mellitus tanılı toplamda 195 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar 2 grupta değerlendirmeye alınmıştır. Grup-1'de plazma NT-proBNP düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus is a chronic metabolic disease characterized by elevated blood plasma glucose levels due to inadequate insulin secretion, impaired insulin action, or a combination of both. Type 2 Diabetes mellitus (T2DM) accounts for 90% to 95% of all cases. Patients with T2DM, which is clinically silent and does not show any symptoms in the early stages, are screened for macrovascular complications at the time of diagnosis. In 2017, the American Heart Association / American College of Cardiology (AHA/ACC) revised the classification of Heart Failure, and it was accepted that all patients diagnosed with Diabetes Mellitus were in the Stage A heart failure class. The definition of heart failure was also updated, and N-Terminal pro-B type Natriuretic Peptide (NT-proBNP) measurement is included in the diagnosis of heart failure, and Stage B heart failure is diagnosed when it is detected at a significant value in a patient with at least 1 symptom. ADA and the European Society of Cardiology (ESC) recommend that NT-proBNP measurements be performed on patients with all classes of heart failure. Clinical studies have shown that by diagnosing patients with heart failure at an early stage in T2DM and shaping their treatment, the hospitalization rates and mortality rates of diabetic patients have decreased significantly. In clinical practice, NT-proBNP measurements are not usually requested from diabetic patients in outpatient settings, except for symptomatic and advanced heart failure. The aim of our study is to clarify the diagnosis of early-stage heart failure and to provide a positive effect on the patient's surveillance. Materials and Methods: A retrospective, cross-sectional-analytical study was conducted between December 2023-February 2024. A total of 195 patients with Type-2 Diabetes Mellitus diagnosis aged over 18 years who applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Internal Medicine outpatient clinics between December 2023-February 2024, underwent transthoracic echocardiographic imaging within the last year, had a diabetes exposure period of at least 5 years, had no previous heart failure diagnosis, and had e-GFR>60 ml/min/1.73m2 according to laboratory parameters were included in the study. Patients were evaluated in 2 groups. In Group-1, plasma NT-proBNP level was determined as