Temettüat Defterleri ışığında Silistre Eyaleti'ne bağlı Çardak Kazası köylerinin sosyal ve ekonomik durumu
The social and economic conditions in the villages of Çardak of the city of Silistra in the Records of Temettuat
  1. Tez No: 738482
  2. Yazar: EMRE ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Osmanlı Devleti, uzun yıllar boyunca üç kıtada egemenlik kurmuş ve pek çok farklı millete ev sahipliği yapmış olan bir cihan devletidir. Devletin çeşitli bölgeleri birbirinden farklı demografik, sosyal ve ekonomik özellikler barındırmaktadır. Dolayısıyla her bölgenin kendine has bir monografisi vardır. Bu monografiyi ortaya koymak için 19. yüzyıl ortalarında yararlanılan en önemli kaynaklardan birisi de temettüat defterleridir. Temettüat defterleri sayımı yapılan bölgenin demografik, sosyal ve ekonomik özelliklerini açıklayan çok önemli veriler içermektedir. Temettüat kayıtlarında; hane reislerinin dini durumlarından meslek bilgilerine, tarım ve hayvancılıktan vergi ve gelir çeşitlerine değin pek çok teferruatlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışma, böylesine zengin defterlerden elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Balkan coğrafyasında yer alan bir kaza olan Çardak'a bağlı köylerin 1844-45 yıllarına ait temettüat defterleri incelenerek bölgenin sosyo-ekonomik yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was a great state which had accomplished to govern so many nations. The Empire has got the areas which were entirely different from each other with respect to demography, society and economy. For this reason every district got their own stories. The Tax Register (Temettuat Defteri) one of the most important sources of 19th century is very significant to reveal this story. The Tax Registers contain domographic, social and economic datas which are closely related with relevant area. The informations about the religions and professions of the people and statistics on agriculture, animal breeding, taxes and incomes etc. were also mentioned in the Tax Registers. This study has been depended upon the datas derived from this kind of rich records. The 1844 and 1845 Tax Registers belong to the villages of Çardak in the Balkans were analyzed and it has been tried to explain the social and economic conditions of the area.