Burdur ili Tefenni ilçesindeki 1970'li yıllara ait düğün gelenek-görenekleri ve müzik pratikleri
Wedding traditions and music practices in Tefenni county of Burdur province in 1970s
- Tez No: 738487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Burdur ili Tefenni ilçesi tarihi yapısı, gelenek-görenekleri ve geleneksel müzik kültürü ile Teke Yöresi'nde önemli bir yere sahiptir. Dünyadaki sanayi, tarım, teknoloji alanlarındaki yaşanan değişimlerin, toplumların sosyo-kültürel yapısında, gelenek-göreneklerinde, yaşam şeklinde ve alışkanlıklarında farklılaşmalara, değişimlere yol açtığı bilnmektedir. Dünya üzerinde yaşanan gelişmelerin toplumlara sirayet etme zamanı, toplumlarda yarattığı etkinin boyutu, toplumların kültürel, ekonomik, coğrafi durumlarına bağlı olarak farklılaşabilir. Burdur'un Tefenni ilçesinde 1970'li yılların sonlarına doğru elektriğin köylerde kullanımın başlaması, elektrikle çalışan teknolojik araç-gereçlerin kullanımın yaygınlaşması, kitle iletişim aracı olan televizyonun insan hayatına girmesi, toplumun kültürel değerlerinde ve gelenek-göreneklerindeki uygulamalarında hızlı değişimlere yol açtığı söylenebilir. Bu değişimlerin kültür içerisinde önemli bir yeri olan düğün törenleri ve buna bağlı ritüellere etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu sebeplerlerle Tefenni ilçesinde elektriğin köylere henüz ulaşmadığı dönemdeki düğün gelenek-görenekleri, bu gelenek-görenekler içerisindeki müzik pratiklerinin incelenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı Burdur'un Tefenni ilçesindeki 1970'li yıllara ait köy tipi (ev önlerinde, mahalle aralarında) Yörük/Türkmen düğün gelenek-göreneklerinin, bu gelenek-görenekler içerisindeki müzik pratiklerinin, düğün müziklerinin icrasında kullanılan çalgıların türlerinin, özelliklerinin, kullanım alanlarının araştırılıp tespit edilmesi, düğün müzikleri içerisinde kaybolmaya yüz tutmuş eserlere rastlanılması durumunda notaya alınarak incelenmesi, çalışma sonuçlarının kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılmasıdır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ve kültür analizi (etnografi/etnografya) modeliyle desenlenen bu çalışmanın verileri, doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yapılarak çözümlenmiştir. Araştırmada düğün içerisindeki bütün gelenek-görenekler detaylı bir şekilde incelenmiş, bu gelenek-göreneklerin 17'sinin müzik eşliğinde gerçekleştirildiği, düğün müziklerinin genellikle zurna, davul, bağlama, leğen çalgılarıyla icra edildiği görülmüştür. Yörede kaybolmaya yüz tutmuş 2 yas örneği, davul-zurna ile icra edilen 14 eser tespit edilerek notaya alınmış, bu eserlerin ritim ve makam özellikleri ses genişlikleri, metronom değerleri ve düğün içerisinde kullanım alanları detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical structure, traditions and traditional music culture in Tefenni county of Burdur province have an important place in Teke region. It is known that developments in industry, agriculture and technology have caused changes in people's socio-cultural structure,traditions,lifestyles and routines. How and when these developments in the world effects societies can differ according to the their cultural, economical and geographical conditions. The usage of electricity in Tefenni county of Burdur Province at the end of the 1970s, having more technological devices and and the usage of television at homes have led to rapid changes in its cultural values and traditions. It is also known that these changes have influenced the wedding ceremonies which have an important place in culture. So studying all wedding traditions which were before the electricity usage gained importance. Purposes of this research are discovering the Yörük's (nomads) and Türkmen's wedding traditions and instruments played in the weddings (in front of houses or around the neighborhood) in villages of Tefenni county in Burdur province in 1970s, discovering their types and usage areas ,looking for works of music which about to be forgotten, notating them recording the results of studies and transferring them to the next generations. Data of the research which is figured by the case study (one of the searching types of qualitative study) and culture analysis(ethnography) were gathered by the way of document analysis and semi-structured interviews. Gathered data was analyzed by the descriptive method. All the traditions in weddings were studied in detail. It is found that in 17 of these traditions music was used. The music was usually played with the instruments such as clarion, drum,“bağlama”and“leğen”.2 examples of laments which about to be forgotten, 14 musical works which played with drum and zurna were found and notated. Rhythm and tunes of these works, their sound widths and metronome levels and their usage areas in weddings were studied in detail.