Devlet ilköğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin karar verme süreçlerinin niteliğine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' views on the quality of decision-making processes of principals working in Turkish public schools
  1. Tez No: 738486
  2. Yazar: YUNUS KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; okullarda karar verme süreçlerinin niteliğine ilişkin öğretmen görüşlerinin tespit etmek, öğretmenlerin süreç içerisindeki rollerinin belirlemek, okulun hedeflerini gerçekleştirmesi açısından alınan kararların verimliliğinin arttırılması için yapılabilecekleri incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma türlerinden temel nitel araştırma kullanılmıştır. Temel Nitel Araştırma; anlama ve sürece odaklanma amaçlı örnekleme, mülakat, gözlem ve dokümanlar aracılığı ile verileri toplama tümevarımsal ve karşılaştırmalı veri çözümlemesi, bulguların etraflı betimlenmesi tema ve kategorileştirilerek sunulmasıdır. Verilerin toplanmasında, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında, Bursa ilinde bulunan resmi İlköğretim okullarında çeşitli kademelerinde görev yapmakta olan 9 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda okullarda öğretmenlerin doğrudan kendilerini veya branşlarını ilgilendiren kararlarda ve akademik kararlarda, karar alma sürecine daha çok dahil edildikleri ama bunların dışındaki durumlarda karar alma sürecine çok fazla dahil edilmedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca okullarda öğretmenlerin alınan kararlara dahil edilmesi süreçlerinde son karar verici unsurun yine okul idaresi olduğu öğretmenler tarafından belirtilmiştir. Alınan kararların niteliği ve uygulanabilirliği açısından öğretmenlerin karar alma sürecine dahil edilmesi gerektiği saptanmıştır. Ayrıca çalışmada okullarda daha nitelikli kararların alınabilmesi için yönetici ve öğretmen niteliği, ekonomik altyapı, demokratik karar alma süreçleri ve kanunlarla öğretmenlerin ve yöneticilerin özlük haklarının korunması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was to determine the views of teachers on the quality of decision-making processes in schools, to reveal the roles of teachers in the process, and to reflect what can be done to increase the efficiency of the decisions taken in terms of realizing the school's goals from the teachers' point of view. The study was carried out with basic qualitative research which is one of the qualitative research types. The basic qualitative research was an experimental type of research that examines a contemporary phenomenon in its real-life context, especially if the boundaries between the phenomenon and the context were not clear. The data were collected with a semi-structured interview form which contains the opinions of the teachers about the decision-making processes. The working group of the study consists of 9 teachers, working at Turkish public primary schools in Bursa in 2020-2021 academic year. The results of study indicated that teachers were more involved in the decision-making process in academic decisions and decisions that directly concern them or their branches nevertheless it was concluded that they were not included in administrative decisions other than these. Furthermore, it was stated by the teachers that the last decision-making element in the processes of including teachers in the decisions taken at schools is the school administration. It was determined that teachers should have been included in the decision-making process in terms of the quality and applicability of the decisions taken. In addition to those findings, as a result of the study, it was concluded that the qualifications of administrators and teachers, economic infrastructure, democratic decision-making processes and the personal rights of teachers and administrators should have been protected in order to make more qualified decisions in schools.