Implementation of R2P in Libya and the consequences of the military intervention
Libya'da koruma sorumluluğunun uygulanması ve askeri müdahalenin sonuçları
  1. Tez No: 738499
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez 2011 NATO müdahalesine ve sonuçlarına odaklanmaktadır. Bunu yaparken, koruma sorumluluğu anlayışını ve Libya'nın siyasi tarihini kapsamlı bir şekilde bir arada sunmayı amaçlamaktadır. Koruma sorumluluğu doktrinine dayanarak, Libya'da koalisyon güçleri Kaddafi'nin devrilmesini kolaylaştırdı ve rejimin kendi halkına karşı işlediği suçlara son verdi. NATO müdahalesi, Libya'da bir güç boşluğunun ortaya çıkmasına neden oldu. Libya'da düzenleyici devlet kurumlarının yokluğu, rejimin Kaddafi etrafında şekillenmesi ve siyasi partiler gibi özerk grupların oluşmasını engelleme çabaları, Libya'yı parçalanmış bir sosyal yapı üzerine şekillendirmiştir. Müdahaleciler Libya'nın bu sosyal yapısını hiç dikkat almadan müdahaleyi gerçekleştirdiler. Müdahalenin ardından Kaddafi'ye karşı oluşan uzlaşı dağılmaya, uluslararası ve bölgesel güçler kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye başladı. Müdahale sonrası oluşan güç boşluğunun bir sonucu olarak, Libya'nın son derece parçalanmış aşiret toplumu arasında rekabet ortaya çıktı ve Libya'nın parçalanmış sosyal yapısı güç mücadelesinin önünü açtı. Uluslararası aktörler yerel aktörleri destekleyerek Libya'yı bir rekabet alanına dönüştürdü ve çatışmayı çözmek daha da zorlaştı.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on 2011 NATO intervention and its consequences. In doing so, it aims to present comprehensive understanding of the responsibility to protect and Libya's political history together. Based on the responsibility to protect doctrine, coalition forces in Libya facilitated the dethronement of Gaddafi and put an end to the regime's crimes against its own people. The undiluted NATO intervention led to occurrence of a power vacuum in Libya. The lack of institutionalization, the formation of the regime around Gaddafi, and efforts to prevent the formation of autonomous groups such as political parties have shaped Libya on a fragmented social structure. The interveners carried out the intervention without paying any attention to this social structure. After the intervention, the consensus against Gaddafi began to disintegrate, and the international and regional powers began to act in line with their own interests. As a result of the power vacuum, competition emerged among Libya's highly fragmented tribal society, and Libya's fragmented social structure paved the way for power struggles. By supporting local actors, international actors turned Libya into playground for their competition and settling the conflict has become more difficult.