The foreign policy of the United States towards Saudi Arabia and Iran in the 21st century
21. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nin Suudi Arabistan ve İran dış politikası
  1. Tez No: 738500
  2. Yazar: CANSU TOKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez, 21. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nin Suudi Arabistan Krallığı ve İran İslam Cumhuriyeti dış politikasının bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Analiz sürecinde Dış Politika Analizi altında liderlik stilleri aracılığıyla üç başkan döneminin farklı yaklaşımları incelenmektedir: George Walker Bush (2001-2009), Barack Hussein Obama (2009-2017) ve Donald John Trump (2017-2021). Hem Suudi Arabistan hem de İran Orta Doğu'da etkili aktörlerdir; bu yüzden, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu iki aktöre karşı dış politika tutumları önemlidir. Bu çalışma, 21. yüzyıl gelişmeleri aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politikasının görevdeki başkanlara bağlı olarak nasıl değiştiğini yansıtmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide an analysis of the United States foreign policy towards the Kingdom of Saudi Arabia and the Islamic Republic of Iran in the 21st century. In doing so, a leadership styles perspective under Foreign Policy Analysis is adopted to categorize different approaches of three United States presidents: George Walker Bush (2001-2009), Barack Hussein Obama (2009- 2017), and Donald John Trump (2017-2021). Both Saudi Arabia and Iran have been influential actors in the Middle East and hereby, the foreign policy of the United States towards both actors has been significant. Through a study concerning the developments of the 21st century, this study tries to reflect how the United States foreign policy has changed according to the United States Presidents in charge.