Hemorajik over kisti nedeni ile hospitalize edilen hastaların kanama profili sonuçlarına göre klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 738501
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Hemorojik over kistleri üreme dönemindeki kadınlarda korpus luteum kistlerinin etrafındaki stromal damarlardan, kist içerisine gelişen kanama sonucu gelişir. Hemorojik over kistlerinin gerçek insidansı bilinmemektedir çünkü sıklıkla asemptomatiktirler. Klinik bulgu çok değişkenlik göstere bilir. Hiç bir bulgu vermezken şiddetli akut batın bulguları da verebilir. Hemorojik over kisti rüptüre olduğunda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir komplikasyondur. Üreme çağındakı kadınlarda akut batın ayırıcı tanılarından biridir. Çalışmamızın amacı erken tedaviye yol göstermesi amacıyla kanama profili kullanılarak, kanama profilinin klinik sonuçlar üzerinde rolü olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Ankara Şehir Hastanesi 01/09/2019-31/12/2021 yılları arasında hastanemizin infertilite servisine hemorojik over kisti ön tanısı ile yatan 18 yaş üstü kadın hastalar çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup belirlenen tarihler arasında kriterleri taşıyan 71 hasta olduğu tespit edilip, araştırmamıza dahil edilmiştir. Bu çalışmanın içeriğinde hastaların adı, soyadı, yaşı, kilosu, boyu, BMI'i gravide, parite, abort, d/c, doğum şekli, kronik hastalıklar, antikoagulan ilaç kullanımı, kanama profili sonucu, b-hcg değeri, başvurudaki hb ve hematokrit değeri, taburculuktaki hb ve hematokrit değeri, platelet sayısı, yatış esnasındaki şok indeksi, anamnezinde kolay kanama öyküsü, tv veya pelvik usg'de douglasta kanama varlığı ve miktarı, transfüzyon ihtiyacı, cerrahi gereksinimi, cerrahi yapılmışsa yapılan cerrahide batında kanama miktarı, ameliyat bulguları, ameliyatta yapılan işlemler değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v25.0 istatistik paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hemorrhagic ovarian cysts develop as a result of bleeding into the cyst from the stromal vessels around the corpus luteum cysts in women during the reproductive period. The true incidence of hemorrhagic ovarian cysts is unknown because they are often asymptomatic. The clinical findings may vary widely. While it may not present any findings, it may also present severe acute abdomen findings. Hemorrhagic ovarian cyst is a potentially life-threatening complication when ruptured. It is one of the differential diagnoses of acute abdomen in women of reproductive age. The aim of our study is to investigate whether the bleeding profile has a role on clinical outcomes by using the bleeding profile to guide early treatment. Materials and Methods: Female patients over the age of 18 who were admitted to the infertility service of Ankara City Hospital between 01/09/2019 and 31/12/2021 with a preliminary diagnosis of hemorrhagic ovarian cyst constitute the study group. He was found to be sick and included in our study. In the content of this study, patients' name, surname, age, weight, height, BMI, gravida, parity, abortion, d/c, mode of delivery, chronic diseases, anticoagulant drug use, bleeding profile result, b-hcg value, hb and hematocrit values at admission, hb and hematocrit values at discharge Hematocrit value, platelet count, shock index during hospitalization, history of easy bleeding in the anamnesis, presence and amount of bleeding in Douglas on TV or pelvic USG, need for transfusion, need for surgery, amount of bleeding in the abdomen if surgery was performed, surgical findings, and operations performed were evaluated. Statistical analysis of the data was performed in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v25.0 statistical package program.