Ceza muhakemesi hukukunda karakter delili
Character evidence in criminal procedure law
  1. Tez No: 738551
  2. Yazar: ASENA KAMER USLUADAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Ceza muhakemesinde karakter delili muhakemenin konusu olan vakıalar dışındaki davranışlar ile eğilime ilişkin delillerdir. Anglo-Amerikan Hukuku'ndaki karakter delili kullanım yasaklarına karşılık; Kıta Avrupası Hukuku'nda karakter deliline ilişkin kısıtlamalara yer verilmemektedir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda da herhangi bir yasak öngörülmemektedir. Tez kapsamında öncelikle karakter kavramı çeşitli disiplinlerin yardımıyla tanımlanmaya çalışılırken; karakterin ceza muhakemesinde neden önemli olduğu vurgulanmaktadır. Karakter deliline ilişkin doğrudan düzenleme yapılmamış olmasına karşın Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki genel düzenlemeler ve öğretideki görüşlerden hareketle karakter delilinin ispat hukukundaki yerini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışmada emare vakıa olarak karakterin ispat hukukunda çeşitli kurumlarla ilişkisi ortaya konulmaktadır. Son olarak Anglo-Amerikan Hukuku ve Kıta Avrupası Hukuku'nun karakter delili yaklaşımlarındaki farklılıklar izah edilmektedir. Anglo-Amerikan Hukuku'nda karakter delilinin leh ve aleyhine görüşlere yer verilerek Türk ceza muhakemesi hukukunda düzenleme yapılmasına gerek olup olmadığı belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure, character evidence refers to evidence relating to behaviours and tendencies other than facts. Although the use of character evidence is prohibited as a rule in Anglo-American law; Continental European law does not include restrictions on proof of character. There is no prohibition under the Criminal Procedure Code either. Within the scope of the thesis, it is underlined why character is significant in criminal procedure, while seeking to define it with the help of various disciplines. Although there is no direct regulation regarding character evidence, the other goal of the thesis is to define the place of character evidence in the law of evidence in relation to the general regulations in the Criminal Procedure Code and the doctrine's views. As a circumstantial fact, the character's relationship with several institutions in the law of evidence is demonstrated. Finally, the differences between Anglo-American and Continental European approaches to character evidence are explained. It is attempted to assess whether there is a need for a regulation in Turkish criminal procedure law by discussing arguments in favour and against character evidence in Anglo-American law.