Web 2.0 destekli 5E modeline dayanan fen öğretiminin öğrencilerin akademik başarı, görsel okuryazarlık düzeyi ve uzamsal görselleştirme becerileri üzerine etkisi
The effect of science teaching based on 5E model with Web 2.0 support on students' academic success, visual literacy level and spatial visualization skills
- Tez No: 738550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN İLKÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı Web 2.0 araçları ile desteklenen fen bilimleri öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları, görsel okuryazarlık düzeyleri ve uzamsal görselleştirme becerileri üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışma yarı deneme modellerinden eşitlenmemiş kontrol gruplu modele göre desenlenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında yedinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 90 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulama 4 hafta sürmüştür. Deney gruplarında web 2.0 araçları ile desteklenen 5E modeline göre fen öğretim planı, kontrol grubunda ise web 2.0 araçlarıyla desteklenmeyen 5E modeline göre fen öğretim planı uygulanmıştır. Araştırmada veriler ön test-son test olarak 'Hücre ve Bölünmeler' başarı testi, görsel okuryazarlık ölçeği ve uzamsal görselleştirme testi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of science teaching supported by Web 2.0 tools on students' academic achievement, visual literacy levels and spatial visualisation skills. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the experimental research methods, was used. The research was carried out with the participation of 90 students studying at the seventh grade level in the 2021-2022 academic year. The application took 4 weeks. While science was taught using web 2.0 tools in the experimental group, teaching was carried out according to the existing science program in the control group. In the study, the data were collected with the 'Cell and Divisions' achievement test, visual literacy scale and spatial visualization test as pre-test and post-test. SPSS 25.0 program were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was seen that science teaching supported by web 2.0 tools made a significant difference on the academic achievement of students. It was found that science teaching supported by Web 2.0 tools made a significant difference on students' visual literacy level and spatial visualization skills. As a result of the research, it was seen that science teaching supported by web 2.0 tools contributed positively to students' academic achievement, visual literacy level and spatial visualization skills.