Saliha Scheinhardt'ın Frauen, die sterben ohne dass sie gelebt hätten ile Feridun Zaimoğlu'nun Leyla eserleri örneğinde Türk-Alman edebiyatında kadın imgesi
The image of woman in Turkish-German literature in the case of Saliha Scheinhardt's Frauen, die sterben ohne dass sie gelebt hätten and Feridun Zaimoğlu's Leyla
- Tez No: 738552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türk-Alman Edebiyatında yazarlar genellikle 1960lı yıllardan itibaren Türkiye'den Almanya'ya başlayan işçigöçü ile farklı sebeplerden (siyasi, ekonomik, çalışma) Almanya'ya göç eden insanların orada yaşadıkları zorlukları, kimlik ve aidiyet problemlerini, çoğunlukla kadınların yaşadıkları izolasyon süreçlerini kaleme almışlardır. Bu çalışmada incelenen Feridun Zaimoğlu'nun Leyla ve Saliha Scheinhardt'ın Frauen, die sterben ohne dass sie gelebt hätten ve Pusuda Kin eserlerinde de benzer temalar işlenmiştir. Feridun Zaimoğlu Leyla eserinde göçmen kadınların göçmen olmadan önce nasıl bir kültürel çevreden geldiğinin anlaşılması için okuyucuya fırsat sunmaktadır. Saliha Scheinhardt'in yukarıda belirtilen eserlerinde de göçmen bir kadının Almanya'da yaşadığı ruhsal anomaliler, aidiyet sorunları ve izolasyon süreçleri okuyucuya aktarılmaktadır. Göç hareketliliği ile Almanya'ya giden kadınların orada karşılaştıkları problemlerin anlaşılabilmesi adına Türk-Alman Edebiyatı önemli bir yol gösterici konumundadır. Bu çalışmada Kültürlerarası Edebiyat Bilimi referans alınarak yorumlayıcı yaklaşımdan yararlanılmıştır. Nitel yöntem kullanılarak ele alınan bu çalışma yukarıda belirtilen eserler ile sınırlandırılarak çeşitli nedenlerle göç etmek durumunda kalan kadınların göç ettikleri ülkelerde yaşadıkları ve yaşayabilecekleri olası problemler saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı Türk-Alman Edebiyatının temsilcileri olan Feridun Zaimoğlu ve Saliha Scheinhardt'in bahsedilen eserlerinde kadın imgesinin incelenmesi ve böylece o dönemdeki kadınların göçmen olmadan önceki yaşamları ve göçmen olduktan sonraki yaşamlarının okuyucu tarafından anlaşılabilmesidir. Tüm bunların günümüz Türkiye'sinde hızla artan göçmenlerin yaşamlarına, özellikle de kadınların ve çocukların yabancı bir ülkede geçirebilecekleri izolasyon süreçlerine katkıda bulunması ve aynı şekilde kendi hüviyetlerine karşı yaşadıkları uyumsuzluk ve yabancılaşmayı bir nebze olsun önlemede örnek teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In German-Turkish literature, writers have generally written about the labor migration that began from Turkey to Germany in the 1960s and the difficulties faced by people who migrated to Germany for various reasons (political, economic, professional), as well as problems of identity and belonging and the isolation processes experienced by women in particular. Similar themes were also addressed in Feridun Zaimoğlu's Leyla and Saliha Scheinhardt's Frauen, die sterben ohne dass sie gelebt hätten and Pusuda Kin, which were examined in this study. Feridun Zaimoğlu's work Leyla offers the reader the opportunity to understand the cultural environment from which immigrant women came before they became immigrants. In the above-mentioned works of Saliha Scheinhardt, the reader is taught the psychological anomalies, problems of belonging, and isolation processes of an immigrant woman in Germany. Turkish-German literature is an important guide to understand the problems of women who come to Germany with migration mobility. In this study, an interpretive approach was used with reference to cross-cultural literature. The study, which was conducted using the qualitative method, is limited to the works mentioned above and identifies the possible problems that women who have had to migrate for various reasons have experienced and may experience in the countries to which they have migrated. The aim of this study is to examine the image of women in the aforementioned works of Feridun Zaimoğlu and Saliha Scheinhardt, the representatives of German-Turkish literature, so that the lives of women in the period before migration and their lives after migration can be understood by the reader. All this is to help understand the lives of the rapidly growing number of immigrants in Turkey today, especially the isolation processes that women and children can experience in a foreign country, and also to provide an example of how the incongruity and alienation they experience towards their own identity cane prevented to some extent.