COVİD 19 pandemisinde eşler arası cinsel ilişkinin değerlendirilmesi (Mersin örneği)
Evaluation of peer sexual relationship in the COVID 19 pandemic (Mersin example)
  1. Tez No: 738567
  2. Yazar: ASLI KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çiftler arasındaki cinsel davranışlar, cinsel yakınlıklar ve cinsel yaşamdaki doyum kavramlarının değerlendirilmesi alanlarında yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır.Bu araştırmada Covid 19 pandemisinde 18 yaş üstü evli çiftlerin birbirleri ile cinsel hazza erişmelerinin, cinsel doyuma ulaşmada, cinsel aktivite ve cinsel istek üzerine ve sürekli birbirini gören eşlerin cinsel tatmin üzerinde etkisinin değerlendirilmiş ve betimlemeye dayalı tarama modeli uygulanmıştır Bu bağlamda Mersin ilinde ikamet etmekte olan 18 yaş üstü 52 evli kişi çalışma grubu olarak alındı. Veri toplama aracı olarak çalışma grubunu oluşturan çiftlere kişisel bilgi formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), Cinsel Heyecan Arama Ölçeği (CHAÖ) ve BeckDepresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Veriler SPSS 23.0 paket program ile değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, karşılaştırma testleri, korelasyon ve regresyon kullanıldı. Bulgulara göre (ACYÖ), CHAÖ puanları cinsiyete göre farklılık gösterirken ve BDÖpuanları cinsiyete göre farklılık göstermediği görüldü. Erkeklerde BDÖ ile Bilişsel tutum arasında (r=0,959), BDÖ ile Somatik Efektif tutum arasında (r=0,875); kadınlarda CHAÖ ile ACYÖ arasında (r=-0,640), BDÖ ile Bilişsel tutum arasında (r=0,983), BDÖ ile Somatik Efektif tutum arasında (r=0,962); anlamlı bir ilişki tespit edildi. Ayrıca erkekler için Beck depresyon envanteri kadınlar için Beck depresyon envanterini pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşıldı. Anahtar Kelimeler Covid 19, pandemi, cinsel heyecan, cinsel yaşam
Özet (Çeviri)
Studies on the evaluation of sexual behaviors, sexual intimacy and satisfaction in sexual life between couples are increasing day by day. In this context, 52 married people over the age of 18 residing in Mersin were recruited as the study group. Personal information form, Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX), Sexual Excitement Seeking Scale (CHAS), and Beck Depression Scale (BDI) were applied to the couples who made up the study group as data collection tools. Data were evaluated with SPSS 23.0 package program. Descriptive statistics, comparison tests, correlation and regression were used in the analysis of the data. According to the findings (ACYS), it was seen that the SCAS scores differed according to gender, and the BDI scores did not differ according to gender. Between BDI and Cognitive attitude (r=0.959), between BDI and Somatic Effective attitude (r=0.875) in men; between CHAS and ASEX (r=-0.640), between BDI and Cognitive attitude (r=0.983), between BDI and Somatic Effective attitude (r=0.962) in women; a significant relationship was detected. In addition, it was concluded that Beck depression inventory for men positively affected Beck depression inventory for women. Keywords Covid 19, pandemic, sexual excitement, sexual life