Bilişsel becerilerin getirisi: PIAAC veri seti aracılığıyla ampirik çalışma
Return to cognitive skills: Empirical study through the PIAAC dataset
- Tez No: 738566
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Beşerî sermaye yatrımları, bu yatırımların bireylerde nasıl somutlaştığı ve bunların ekonomik, ekonomik olmayan ve sosyal çıktılarının keşfedilmesi üzerine iktisat tarihinde pek çok önemli çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen genel sonuçlara göre, beşerî sermaye yatırımları pek çok iktisadi ve sosyal olgularda kilit rol oynamaktadır. Pek çok iktisatçı, bu yatırımları bireysel kazançlarla ilişkilendirerek, beşerî sermayenin işgücü piyasasında nasıl ödüllendirildiğini keşfetmeye çalışmıştır. Bu çalışmada OECD tarafından sağlanan PIAAC verileri kullanılarak, 23 ülkede bilişsel becerilerin, bireysel düzeyde ücret kazançları üzerindeki etkileri tahmin edilmiştir. Bu süreçte okullaşma yılı gibi miktar temelli yaklaşımdan farklı olarak, bilişsel becerilere odaklanılmıştır. Ayrıca çalışmada içsellik problemi göz önüne alınarak, ölçüm hatası, ters nedensellik ve atlanan değişkenler sorunları için ayrı modeller ve yaklaşımlar geliştirilmiş ve olası aşağı ve yukarı yönlü sapmalar düzeltilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, yüksek bilişsel becerilerin işgücü piyasasında daha yüksek ücretlerle ödüllendirildiği tahmin edilmiştir. Diğer taraftan bilişsel becerilerin daha fazla ödülledirildiği işgücü piyasalarında, basit bir açıklama ile kadın/erkek kazanç farklılıklarının azaldığı tahmin edilmiştir. Son olarak PIAAC veri setinin sağladığı imkanlar değerlendirilerek, içsellik probleminden kaynaklanan sapmalar belirli bir düzeyde ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many important studies have been carried out in the history of economics on human capital investments, how these investments are embodied in individuals and their economic, non- economic and social outputs. According to the general results obtained from these studies, human capital investments play a key role in many economic and social phenomena. Many economists have tried to explore how human capital is rewarded in the labor market by relating these investments to individual earnings. Using PIAAC data provided by the OECD in this study, the effects of cognitive skills on individual-level wage earnings are estimated in 23 countries. In this process, unlike the quantity- based approach such as the schooling year, cognitive skills focused on. In addition, considering the endogeneity problem in the study, separate models and approaches have been developed for measurement error, reverse causality, and omitted variables, and possible upward and downward bias have been tried to be corrected. The study estimated that higher cognitive skills are rewarded with higher wages in the labor market. Besides, it has been estimated that male/female earnings gaps decrease in labor markets where cognitive skills are rewarded more. Finally, the possibilities provided by the PIAAC data set were evaluated and the deviations arising from the endogeneity problem were addressed at a evaluated level and corrected.