Avukatların meslek suçları ve yargılanması usulü
Occupational offences and trial procedures of attorneys
  1. Tez No: 738568
  2. Yazar: SILA SENCER TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Avukatlık Kanunu'nun 1. maddesinde avukatlık bir“kamu hizmeti”ve“serbest meslek”olarak nitelendirilmiş ve avukatın yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil edeceği kuralına yer verilmiştir. Avukatların bağımsızlıklarını korumak adına görevlerinden doğan ve görevleri sırasında işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı cezai soruşturma ve kovuşturma yapılması Avukatlık Kanunu'nda özel kurallara bağlanmıştır. Kamu hizmetinde çok önemli bir rol üstlenen avukatların, görevlerini yerine getirirken yaptıkları eylemlerin ve davranışların hukuka uygun hale getirilmesi, hem kamu düzeni hem de mesleğin onuru ve itibarı açısından önem arz etmektedir. Avukatlık mesleğinin kamu hizmeti niteliği gereğince Türk Ceza Kanunu kapsamında kamu görevlisi olarak kabul edilerek ağır yaptırımlara tabi tutulmuştur. Aynı zamanda, meslekleri bakımından özellik arz eden durumlardan dolayı Avukatlık Kanunu'nda ayrıca cezalandırılmışlardır. Bu çalışmada avukatların bağımsızlığını teminat alma amacı güden avukatlara özgü yargılanma rejimi ve avukatların meslek suçları üzerinde durulmuştur. İncelememiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle avukatın, hukuk sistemimizde arz ettiği önem açıklanmış; daha sonra avukatlara özel soruşturma ve kovuşturma usulü ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise avukat olmanın bir unsur olarak düzenlendiği suçlar ve avukatın kamu görevlisi sıfatıyla fail olabileceği suçların yaptırımları, uygulamalardan örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Article 1 of the Attorneyship Law defines advocacy as a public service and a self-employed profession and stipulates that attorneys freely represent the independent defense, which is one of the founding elements of the judiciary. In order to protect the independence of attorneys, the investigation and prosecution procedure for their occupational crimes and crimes that are committed during their duties are subject to special provisions under the Attorneyship Law. Legalizing the actions and behaviors of attorneys, who play a very important role in the public service, while performing their duties is important for both public order and the honor and reputation of the profession. Due to the public service aspect of the legal profession, the attorneys are accepted as a public officer within the scope of the Turkish Criminal Code and are subject to severe sanctions. At the same time, they are also subject to certain sanctions under the Attorneyship Law for the events that are specific to their profession. In this study, the occupational crimes and the trial procedure specific to attorneys, which aims to ensure their independence, are evaluated. Our study constitutes of two sections. In the first section, the importance of the attorneys in our legal system are emphasized and the investigation and prosecution procedure specific to attorneys are explained. In the second section, the crimes that attorneys may be subject to due to their profession and due to their duty as a public officer are evaluated by focusing on the jurisprudence of high courts and application in practice.