İran'dan Türkiye'ye göç hareketlerinde ilişki ağlarının rolü: Yalova örneği
The role of relationship networks in migration movements from Iran to Turkey: The case of Yalova
- Tez No: 738576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye'nin son yıllarda hem hedef hem de transit ülke konumuyla çeşitli göç hareketlerinden etkilendiği bir gerçektir. Özellikle sınır ülkelerde yaşanan birtakım gelişmeler sonucunda; Türkiye, farklı ülkelerden göç yolculuğuna çıkan giderek daha fazla bireyi sınırları içerisinde göçmen ya da sığınmacı olarak ağırlar hale gelmiştir. Bu noktada İranlılar da Türkiye'deki çeşitli göçmen gruplarından biridir. Bu çalışmanın konusunu da Yalova'daki İranlı göçmenlerin ilişki ağları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı ise çağdaş uluslararası göç teorilerinden biri olan ilişki ağı kuramı temelinden; İranlı göçmenlerin göç etme kararı almalarında, genelde Türkiye'ye, özelde ise Yalova'ya gelmeyi tercih etmelerinde, Yalova'da kendilerine ister geçici isterse de daimi olsun yeni bir hayat kurma süreçlerinde, gündelik hayatlarında ve birbirleriyle olan ilişki ve örgütlenmelerinde bu göçmenlerin ilişki ağlarının nasıl ve ne derecede etkili olduğunu anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda ise İranlı göçmenlerin ilişki ağları nitel araştırma yöntem ve tekniklerinden yararlanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen alan araştırmasında kartopu örnekleme tekniği ile ulaşılmış olan 14 İranlı göçmen ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, alan araştırması süresince derinlemesine görüşmelerle birlikte gözlem tekniğinden de yararlanılmış ve çalışmanın verileri, konuya ilişkin yapılan literatür taramasının yanında alanda kullanılan derinlemesine görüşme ve gözlem teknikleriyle elde edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda İranlı göçmenlerin daha çok İran'daki birtakım siyasi ve toplumsal faktörler nedeniyle göç ettikleri anlaşılmıştır. İranlı göçmenlerin Türkiye'ye gelmeyi tercih etmelerinde çeşitli nedenleri göz önünde bulundurdukları anlaşılmışken; Yalova'ya gelmeyi tercih etmelerinde ise esas olarak Yalova'daki ilişki ağlarının etkili olmuş olduğu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, İranlı göçmenlerin, sahip oldukları ilişki ağlarının kendilerine sağladığı imkanlardan çeşitli biçimde yararlanmış oldukları da alanda elde edilen başka bir bulgudur. Ancak tüm bunlara rağmen; İranlı göçmenlerin daha çok kendi yakın çevrelerinde, küçük ve sınırlı ilişki ağları içerisinde kaldıkları, günlük hayatlarında Yalova'daki diğer İranlılarla daha çok yüzeysel ilişkiler geliştirdikleri ve birbirleriyle olan etkileşimlerinin sınırlı olduğu anlaşılmış; bu doğrultuda ise İranlı göçmenlerin birbirlerine karşı daha çok zayıf bağlar geliştirdikleri ve Yalova bağlamında genel anlamda bir topluluk ve örgütlülük görünümüne sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that Turkey has been affected by various migration movements in recent years, both as a destination and transit country. Especially as a result of some developments in border countries; Turkey has become welcoming more and more individuals who travel to emigrate from different countries as migrants or asylum-seekers within its borders. At this point, Iranians are one of the various migrant groups iin Turkey. The subject of this study is the relationship networks of Iranian migrants in Yalova. In this direction, the main purpose of this study is based on relationship network theory, which is one of the theories of contemporary international migration; To understand how and to what extent these migrants' relationship networks are effective in making the decision of Iranian migrants to emigrate, preffering to come to Turkey in general and Yalova in particular, in the process of building a new life for themselves in Yalova, whether temporary or permanent, in their daily lives and in their relationships and their organizations with each other. For this purpose, the relationship networks of Iranian migrants were examined by using qualitative research methods and techniques. In the field research carried out within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with 14 Iranian migrants reached by snowball sampling technique. In addition, the observation technique was used along with in-depth interviews during the field research, and the data of the study were obtained through in-depth interviews and observation techniques used in the field, in addition to the literature review on the subject. According to the findings, it is understood that Iranian migrants migrated mostly due to a number of political and social factors in Iran. While it is understood that Iranian migrants consider various reasons why they prefer to come to Turkey; It turned out that the relationship networks in Yalova were mainly influential in their choice to come to Yalova. In addition, it is another finding that Iranian migrants have benefited from the opportunities provided to them in various ways by their relationship networks. However, despite all this; It has been understood that Iranian migrants mostly stay in their own close circles, in small and limited networks, mostly develop superficial relations with other Iranians in Yalova in their daily lives, and their interactions with each other are limited; In this direction, it has been revealed that Iranian migrants develop mostly weak ties with each other and do not have a general appearance of community and organization in the context of Yalova.