Sözcük anlam bilimi bibliyografyası
Lexical semantics bibliography
- Tez No: 738588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHRU PİLTEN UFUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Dilbilim, Bibliography, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1384
Özet
Bu çalışmanın konusu Türkiye'de sözcük anlam bilim alanında yayınlanmış makalelerin tespiti ve sözcük anlam bilimin konu başlıklarından hareketle anahtar kelimeleri açısından sınıflandırılmasıdır. Kapsamı bakımından özel, süre bakımından ise sistematik olarak hazırlanan bu çalışma literatür tarama ve doküman incelemesi yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Literatür taramasında kullanılacak olan anahtar kelimelerin hiyerarşik yapısının düzenlenmesinde Doğan Aksan'ın“Anlambilim”adlı eserinden yararlanılmıştır. Eserin“Sözcük Anlambilimi”bölümdeki başlıklar ve başlıklar altında italik olarak vurgulanmış olan terimler literatür taramasında ana anahtar kelimeler olarak kullanılmıştır. Ana anahtar kelimelere göre tarama yapılırken tespit edilen eserlerde yer verilen diğer anahtar kelimeler de göz önünde bulundurularak ikincil anahtar kelimeler kapsamında çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma 1971-2021 döneminde yayınlanan ve DergiPark üzerinden ulaşılabilir olan makaleleri kapsamaktadır. Bu çalışmayla sözcük anlam bilimi alanında Türkiye'de yayınlanmış olan makalelerin bir bütün olarak sistemli ve düzenli şekilde ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmayla sözcük anlam bilim alanında yapılmış çalışmaların bir araya getirilmesiyle araştırmacıların ilgilendikleri konu hakkında daha önce yapılmış yayınlara doğrudan ve zaman kaybetmeden ulaşabilecekleri ön görülmektedir. Çalışmanın bir diğer önemi de bu çalışmayla Türkiye'de yapılan sözcük anlam bilimi ile ilgili araştırmaların yoğunlaştığı alanların ortaya konulması, üzerinde çalışma yapılmamış ya da az sayıda çalışma yapılmış alanların belirlenmesi ve Türk sözcük anlam bilimi alanında çalışma yapılma ihtiyacı duyulan konuları belirlemektir. Böylelikle araştırma sonuçlarından Türk sözcük anlam bilimi üzerine yapılacak olan sonraki çalışmalarda yararlanılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the determination of the articles published in the field of lexical semantics in Turkey and their classification in terms of keywords based on the subject headings of lexical semantics. This study, which is a subject bibliography in terms of scope and a period bibliography in terms of time, employed literature review and document review. To organize the hierarchical structure of the keywords to be used in the literature review, Doğan Aksan's work titled“Anlambilim”[“Semantics”] was used. The headings in the“Lexical Semantics”chapter of the study and the terms highlighted in italics under such headings were used as the primary keywords in the literature review. While reviewing based on the primary keywords, other keywords contained in the detected studies were also considered to be included in the study as secondary keywords. The study covers articles published in the 1971-2021 period that are accessible via DergiPark. With this study, it is aimed to present the articles published in the field of lexical semantics in Turkey as a whole in a systematic and orderly manner. This study, bringing together the studies in the field of lexical semantics, is expected to allow researchers to reach the previous publications on the subject they are interested in directly and without losing time. Another point making the study significant is revealing the areas the studies on lexical semantics in Turkey have concentrated on, determining the areas that have been studied little or have not been studied at all, and showing the subjects that need to be studied in the field of Turkish lexical semantics. Thus, it is anticipated that the results of the study will be used in future studies on Turkish lexical semantics.