Buluntu nesnelerle kavramsal denemelere yönelik heykel çalışmaları
Sculpture practices on compact art with object trouve
- Tez No: 73860
- Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Birinci Dünya Savaşı'ndan günümüze sanat hızla değişmekte, insan kişi olarak var olabilmenin mücadelesini vermektedir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, değer yargılarım olduğu gibi sanatı da etkilemektedir. Yenilikçiliği benimseyen, sanatın ne olduğu konusunda yerleşmiş görüşlere karşı çıkan kimi sanat akımları (örn. Dadaizm, kavramsal sanatlar vb.) herşeyin sanat olabileceği savını gündeme getirmişlerdir. Böylece sanata bakış açımız, değer yargılarımız, algılarımız ve yorumlama biçimlerimiz sorgulanır duruma gelmiştir. Eskiden sanatın sergilendiği belli alanlar vardı. Artık sanat her yerde, sokakta, meydanda, arazide gerçekleşebiliyor ve birçok sanat dalı bir arada olabiliyor. Günümüzde bir heykeltraşın aynı zamanda bir mühendis, ressam, oyuncu, dansçı olması da yadırganmıyor. Sanat alanındaki bu değişiklikten, doğal olarak malzeme de etkilenmiştir. Bu etkilenmenin ilk sezintileri Dada akımıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Dada yeni malzemeleri ve yeni teknikleri sanatın kullanım alanına sokarken, kolaj, asemblaj, montaj gibi tekniklerle objenin kullanım alanı da gün geçtikçe genişlemiştir. Obje sanatı modernist dönemde Avrupa ve Amerika'da resim ve heykele alternatif olarak ortaya çıkar. Günümüzde görsel sanatlar içinde üçüncü bir tür olarak kabul edilir. Obje sanatı Kübist ve Dadaistlerle sanat dünyasına giren kolajdan temellenir. Marcel Duchamp'ın hazır yapım nesneleri bu türün ilk örnekleridir. 19601ı yıllar, sanatta objenin kullanımının amaç olmaktan çıkıp araç durumuna dönüştüğü, Kavramsal Sanat'ın etkin olduğu dönemlerdir. Bu nedenle, yani amaç yalnızca bir düşünceyi bir kavramı doğrudan ve yalın biçimde aktarmak olduğundan obje sonrasısanat türlerinin hepsi minimalist ilkelerden de yararlanır. Hatta istenen objeyi de ortadan kaldırmaktır. Post-modernist dönemde artık post-kavramsal olarak adlandırılabilecek işlerden farklı bir eğilim üzerinde durulmuştur. Bu, bir anlamda objenin yani görüntünün tekrar önem kazanmasıdır ve hepsinden önemlisi, sanat artık yalnızca estetik bir haz alma ya da toplumsal eleştiriler, tepkiler aracı değil, tümüyle düşünsel bir olgudur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Since the World War I, art has been changing sharply and humanbeings, in this convert, have been struggling and technological developments affect valve judgements and art, as well. Some movements of art, such as Dadaism and conceptual arts and so on, which are appropriated of change and which are against to the established ideas determining art what to be, made the feet, claiming that everything can be work of art, a current issue. As a result, our point of viewes towards art, our value judgements and our style of interpretation came to the point of cross-examination. Consequently, the balance of the pleasure and judgement in aesthetics lost its reliability. Many things are closer to eachothers in the field of abstraction, from now on. Id the past, there were exact places where the works of art were exhibited. However, at present, there ise no need to such places since works of art can be made and presented in the streets, or in the fields, as well. So, today a sculptore, for instance, can become an engineer, an artist, a player, and a dancer at the same time and this fact is not ignored and found to be strange anymore. Naturally, in this re-establishment in the ground of art caused some effects on the material used in art. These effects for the first time understood intuitively with the Dadaist movement because of the feet that they, the Dadaists, used variety of new materials and techniques in art and with the help of these skills and techniques, such as collage, montage, assemblage, the area of the usage of the object has become dilated day by day. The art of object appeared as an alternative for painting and sculpture in modem times in Europe and America. Today, it is accepted as the third type in visual arts. It was established by the collage met the world of art by the Cubists and the Dadaists. One can say mat Marcel Duhamp's ready-production materials are the firt examles of this type, namely the art of object.IV The 1960's are the period in which the usage of the object in art turned into being as means of something else instead of being for itself as a purpose in itself; and in this period the conceptual art gained more power over he former one. All types in art after the art of object, had some benefits from minimalist rules because the new purpose is to translate or transfer an ida or a conceptin a direct and a pure way. Moreover, the new goal sometimes gives rise to disappearance of the desired object. In the Post-modern period, it is focused on new kind of education which is different from te works that can be named as post-conceptuals. It is, in a sense, the re-possessing the importance of the object, or the appearance and the most vital of all, art is not soleyl anything fo gaining pleasure, or anything used for some social critics and reactions, but instead it is basically an intellectual fact.