Toprak ağalığı ve kırsal dönüşüm Adıyaman ili Boztepe köyü vak'a incelemesi
Agadom and rural transformation a case study of Boztepe village of Adıyaman province
- Tez No: 73859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Bu çalışma son elli yıl içinde giderek artan derecede makro düzey kapitalist pazar ve üretim ilişkilerinin baskısı altına girmiş olan Güneydoğu Anadolu'daki bir ağa köyünde yaşanan kırsal değişim ve dönüşüm sürecini incelemektedir. Pre-kapitalist üretim ilişki ve yapılan ile kapitalist üretim ilişki ve yapılarının yoğun bir çatışmasına sahne olan köyde şekli olarak birinci türden ilişki ve yapılar varlıklarını sürdürüyor görünmekle birlikte esas itibarıyla kapitalist birikim sürecine tabi olmuşlar ve onun güdümünde değişmeye devam etmektedirler. Adeta nesiller arası bir çatışmaya dönmüş olan bu süreç yakın bir zamanda toprak mülkiyetinin miras yolu ile köy ağasından oğullarına geçmesiyle birlikte formel kapitalist üretim ilişkisi niteliği kazanacak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study examines the process of rural transformation in an aga village of Southeastern Anatolia, which has increasingly come under the pressure of macro capitalist relations of market and production. The village has become, as a result of this pressure, an arena of intensive conflict between the pre capitalist and capitalist relations of production and structures. At the present, though the former kind of relations and structures seem to persist in their own name and for their own sake, they have in fact become subjugated to the capitalist process of accumulation and continue to change under the latter' s command. The conflict between the pre-capitalist and capitalist structures manifests itself as a conflict between the generations and it seems that capitalist relations will acquire formal dominance in the village when the old aga dies and his property gets transmitted to his descendants.