Çoktan seçmeli test maddelerinde şekil kullanmanın madde ve test özelliklerine etkisi
A Study on the effect of using figures on the item and test statistics of multiple choise items
  1. Tez No: 73861
  2. Yazar: MURAT CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmada, aynı davranışı ölçen madde kökleri“şekil ve yazı”ile ifade edilen test ile madde kökü sadece“yazı”ile ifade edilen testin psikometrik özellikleri bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Testlerin hazırlanmasında, belirlenen 20 davranışa ilişkin çoktan seçmeli, sadece“yazı”ile ifade edilen maddelerden oluşan test (Form A) ve“şekil ve yazı”ile ifade edilen maddelerden oluşan test (Form B) için 60 madde hazırlanmış olup, esas uygulamaya 20 davranışı ölçmek üzere, her iki testten de 20'şer madde seçilmiştir. Hazırlanan testler, 1996-1997 öğretim yılında Akşehir'de bulunan liselerin ikinci sınıfında Fizik II dersini alan 200 öğrenciye uygulanmıştır. Testin kapsamı Fizik II dersinin; durgun elektirik, elektirik devreleri ve geometrik optik konularından oluşmaktadır. Farklı iki test formunun uygulaması bir hafta arayla yapılmıştır. Testlere ilişkin madde analizleri“EXCEL ve SPSS”paket programı yardımı ile yapılmıştır. Testlerin karşılaştırılması için, madde ve test istatistiklerinin dağılımlarına ilişkin tablo ve grafikler hazırlanmıştır. Her iki test formunun madde istatistiklerinin karşılaştırılmasında, Wilcoxon (Uyumlu-Çiftler İşaretli-Mertebeler Testi) kullanılmıştır. Test formlarının aritmetik ortalamaları ve ortalama cevap sürelerinin karşılaştırılmasında ise bağımlı örneklemler için“t”istatistiğinden yararlanılmıştır. Testlerin güvenirlikleri arasında farklılık olup olmadığının belirlenmesi için KR-20 iç tutarlılık katsayıları hesaplanmış ve Fisher' in“zr ”dönüşümü kullanılarak“z”değerleri arasındaki fark test edilmiştir. Wilcoxon (Uyumlu-Çiftler İşaretli- Mertebeler Testi) yardımı ile yapılan analizler sonucunda,“şekil ve yazı”ile ifade edilen maddelerden oluşan test ile sadece“yazı”ile ifade edilen testin madde güçlükleri arasında“şekil ve yazıyla”ifade edilen test lehine 0.05 düzeyinde manidar bir farklılık gözlenirken, bu testlerinIll madde ayırıcılık gücü indeksleri ve madde güvenirlikleri arasında 0,05 düzeyinde manidar bir fark olmadığı gözlenmiştir. Bağımlı örneklemler için“t”istatistiği yardımı ile yapılan analizler sonucunda,“şekil ve yazı”ile ifade edilen maddelerden oluşan test ile sadece“yazı”ile ifade edilen testin aritmetik ortalamaları ve testlerin ortalama cevap süreleri arasında“şekil ve yazı”ile ifade edilen maddelerden oluşan testin lehine 0,05 düzeyinde manidar bir farklılık gözlenmiştir. Ayrıca“şekil ve yazı”ile ifade edilen maddelerden oluşan test ve sadece“yazı”ile ifade edilen testin güvenirlikleri arasında 0,05 düzeyinde manidar bir fark olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this study is to compare and contrast the use of“figures and text”or“text only”items measuring the same behaviour by using psychometric properties. During pre-planning of the tests, 60 multiple choise items were prepared for each type of test.“Form A”was the“text only”test and“Form B”was the“figures and text”. After the item analysis, 20 items were selected for each form and given to 200 students taking Physics II classes at the High Schools of Akşehir in the 96-97 academic year. The test included static electricity, electrical circuits and geometrical optics. Two different formats of the test were spread over a“one- week”interval. Wilcoxon's Matched-Paired Signed-Rank Test was used to compare the item statistics for both test forms.The t- statistics was used to compare the means and average test durations of two types of tests. The z- transformation of Fisher was used and KR-20 internal consistency coefficents were calculated to determine whether there was a difference between the reliability of the two different types of test forms. As a result of the analysis carried out by using Wilcoxon's Matched- Paired Signed-Rank Test, there was a significant difference between the item diffuculty of test based on“figures and text”and the test based on only“text”at a sinificanse level of a=0,05. Additionally, a significant difference wasn't observed between the item discrimination power indexes and item reliability in comparing two types of test at a level of a=0,05. It was observed that, there was a significant difference between the means and the average duration of both types of tests, as a result of t- statistics at a significanse level of a=0,05. Finally, a significant difference was not observed between the reliability of test based on“figures and text”and the test based on only“text”tests at alevelofa=0,05.