Posterior tibial slope açısının medial menisküs posterior horn ve ön çapraz bağ yırtıkları ile ilişkisi
The relationship of posterior tibial slope angle with medial meniscus posterior horn and anterior cruciate ligament tears
- Tez No: 738622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Posterior Tibial Slope Açısının Medial Menisküs Posterior Horn ve Ön Çapraz Bağ Yırtıkları ile İlişkisi Amaç: Ön çapraz bağ (ÖÇB) ve medial menisküs posterior hornu (MMPH) yırtığı bulunan hasta grubu ile aynı yaş grubundaki sağlıklı kontrol grubu arasında posterior tibial slope açısı (PTSA), yaralanma insidansı arasındaki ilişki, aynı zamanda kadın-erkek cinsiyeti ve yaş ile ilişkisinin değerlendirilmesi. Materyal ve Metodlar: Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran, hasta grubu ÖÇB, MMPH, ÖÇB ve MMPH yırtığı birlikte olan, sağlıklı kontrol grubu ise ÖÇB ve MMPH yırtığı bulunmayan ancak diz ağrısı/meniskopati/ÖÇB yırtığı ön tanıları ile başvurmuş 01.01.2018- 30.12.2020 tarihleri arasında çekilmiş olan diz manyetik rezonans görüntüleri (MRG) ve radyografiler retrospektif olarak değerlendirerek yapılmıştır. Çalışmaya 105 erkek, 30 kadın toplam 135 hasta, 37 erkek, 8 kadın toplam 45 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 180 kişi alınmıştır. Hasta ve kontrol grubunda 20-40 yaş aralığındaki erkek ve kadınlar çalışmaya alınmıştır. 20 yaşın altında ve 40 yaşın üstünde olanlar, ayrıca 20-40 yaş aralığında olup diz operasyonu öyküsü bulunanlar, ileri derecede dejeneratif değişikliği ve diz deformitesi bulunanlar, dizde kırık öyküsü bulunan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: ÖÇB yırtığı bulunan hastaların yaş ortalaması 29.1 ± 4.4, MMPH yırtığı bulunan hastaların yaş ortalaması 31.1 ± 6.6, MMPH ve ÖÇB yırtığı birlikte bulunan hastaların yaş ortalaması 31 ± 5.2, kontrol grubunun yaş ortalaması 29 ± 5.9 idi. ÖÇB yırtığı bulunan hastalarda erkek sayısı 37 ( %82.2), kadın sayısı 8 (%17,8), MMPH yırtığı bulunan hastalarda erkek sayısı 31 (%68.9), kadın sayısı 14 (31.1), MMPH ve ÖÇB yırtığı birlikte bulunan hastalarda erkek sayısı 39 (%86.7), kadın sayısı 6 (%13.3) ve kontrol grubunda erkek hasta sayısı 35 (%77.8), kadın hasta sayısı 10 ( %22.2) olup kontrol ve çalışma gruplarının yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımları istatistiksel olarak benzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship of Posterior Tibial Slope Angle with Medial Meniscus Posterior Horn and Anterior Cruciate Ligament Tears Comparison of the posterior tibial slope angle (PTSA), injury incidence, association with gender and age between the patient group with medial meniscus posterior horn (MMPH) and anterior cruciate ligament (ACL) tears with the same-age healthy control group. Materials and Methods: This study was performed using a retrospective analysis of knee magnetic resonance images (MRI) and radiographs taken between January 1, 2018, and December 31, 2020. The patient group consisted of patients who applied to the Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital with ACL, MMPH, ACL and MMPH tears and the healthy control group, who did not have ACL and MMPH tears but applied with the preliminary diagnosis of knee pain/meniscopathy/ACL tear.The research included 180 patients, 105 males, 30 females, for a total of 135 patients, and 37 males, 8 females, for a total of 45 healthy controls.The study comprised men and women aged 20-40 in the patient and control groups. Patients under the age of 20 and beyond the age of 40 were excluded from the trial, as were those between the ages of 20 and 40 with a history of knee surgery, significant degenerative changes and knee deformity, and a history of knee fracture. Results: The mean age of the patients with ACL tears was 29.1 ± 4.4, and those of the patients with MMPH tears was 31.1 ± 6.6, those of the patients with MMPH and ACL tears was 31 ± 5.2, with that of the control group was 29 ± 5.9 years. In patients with ACL tears, the number of men was 37 (82.2 %), and the number of women was 8 (17.8 %); in patients with MMPH tears, the number of men was 31 (68.9 %), and the number of women was 14 (31.1 %). The number of men in the patients with MMPH and ACL tear was 39 (86.7 %), the number of women was 6 (13,6 %), and also the number of male patients in the control group was 35 (77.8 %) and the number of female patients was 10 (22.2 % ). The control and study groups had statistically similar mean age and gender distributions.