Sekizinci sınıf öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of the 8th grade students' creative thinking skills
- Tez No: 738640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmada durum çalışması esas alınarak sekizinci sınıf öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerileri incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan ve problem çözme, problem kurma ve yeniden tanımlama etkinliklerinden oluşan Yaratıcı Düşünme Testi 154 sekizinci sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Öğrencilerin yanıtları yaratıcılığın akıcılık, esneklik ve orijinallik bileşenlerine göre analiz edilmiştir. Altı sekizinci sınıf öğrencisiyle ise etkinlik-temelli görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Etkinlik-temelli görüşmelerin analizinde teori ve veriye dayalı kod yöntemleri kullanılmıştır. Öğrencilerin yaratıcı düşünme sürecindeki anlayışları; geçerli ve yaratıcı yanıtların ortaya çıktığı aşamalar, yaratıcı yanıtlar oluşturan öğrencilerin nasıl düşündükleri ve yaratıcı yanıtlar üretilememesinin nedenleri olmak üzere üç başlıkta incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, yaratıcılığın her bir bileşeninde düşük puanlar sergilendiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin deneyimleri ve farklı çözüm yöntemlerine yer verme isteğinin yaratıcı çözümler oluşturmayı teşvik ettiği belirlenmiştir. Etkinliğin ilgili olduğu konu ve kavramlarda bilgi eksikliği bulunması, sabit düşünme, kolay yanıtlara yer verme isteği ve yaratıcı etkinlik üzerine deneyimin bulunmamasının yaratıcı yanıtlar üretilmesi önündeki başlıca engeller olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this case study, we investigated the eighth-grade students' creative thinking skills. The Creative Thinking Test, which was used as a data collection tool and consisted of problem solving, problem posing and redefining tasks, was administered to 154 eighth-grade students. The students' responses were analyzed according to the fluency, flexibility and originality components of creativity. Task-based interviews were conducted with six 8th grade students. Theory and data-driven code books were created in the analysis of the task-based interviews. The creative thinking process of the students has been examined under three points; the stages in which valid and creative responses emerge, how students who create creative responses think and reasons for not producing creative responses. The results indicated that students showed low scores in all components of creativity. We determined that students' learning experiences and their desire to include different solution methods encourage creating creative solutions. Also, the lack of knowledge on subjects and concepts, fixation, a claim to include easy answers, lack of experience in creative activity obstruct in producing creative responses.