Göç ve yoksulluk ilişkisi: OECD ülkeleri üzerine Panel Veri Analizi
The relationships between migration and poverty: Panel Data Analysis on OECD countries
  1. Tez No: 738665
  2. Yazar: MİNE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada göç ve yoksulluk ilişkisi, seçilmiş 22 OECD ülkesi bağlamında 2005-2019 yılları arasındaki verilerden yararlanılarak analiz edilmiştir. Söz konusu değerlendirmede göç, yoksulluk, tasarruf, gelir eşitsizliği, ekonomik büyüme ve işsizlik değişkenleri Panel Veri Analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Panel Veri Analizi ile iki model test edilmiş ve her iki modelin de istatistiksel olarak anlamlı çıktığı görülmüştür. İlk modelde, yoksulluk değişkeninin istatistiki olarak anlamsız çıktığı ancak göç eden kişi sayısı üzerinde GSYH'deki büyüme oranı ve brüt tasarrufların arttırıcı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. İkinci modelde ise yoksulluk değişkeni üzerinde göç eden kişi sayısının anlamlı etkiye sahip olmadığı, fakat işsizlik oranı ve gelir eşitsizliği değişkenlerin anlamlı etki yaptığı belirlenmiştir. Diğer taraftan, istatistiki olarak anlamsız olmakla birlikte göçün yoksulluk ve yoksulluğun göç üzerinde artırıcı etkisi farklı ülkeler bağlamında gelecek çalışmalarda değerlendirilebilir. Seçili OECD ülkelerinin karşılaştırmalı değerlendirmeleri, göç açısından Almanya ve Türkiye'nin Suriye iç savaşı kaynaklı yoğun göç alan ülkeler olduğunu göstermiştir. Yoksullukla mücadelede ise öne çıkan ülkeler İzlanda ve Çekya olmuştur. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi arttıkça gelir adaletsizliği azalmakta ve bu durum yoksulluğun azalmasında önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye özelinde konu incelendiğinde, düzensiz göçle mücadele, istihdam artışının sağlanması, mikro kredilerle yoksulların desteklenmesi, enflasyonla mücadele, vergi dağılımını tabana yayılması, üretimde bölüşüm tesis edilmesi hususları gibi birçok konuda acil eylem politikalarının hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between migration and poverty was examined in the context of 22 OECD countries using data from 2005 to 2019. The Panel Data Analysis method was used to analyze the variables of migration, poverty, savings, income inequality, economic growth, and unemployment in these evaluations. Two models were tested using Panel Data Analysis, and both were found to be statistically significant. In the first model, poverty was determined to be statistically insignificant, but GDP growth rate and gross savings had an increasing effect on the number of immigrants. According to the second model, the number of immigrants had no effect on poverty, but the unemployment rate and income inequality variables did. While statistically insignificant, the growing impact of migration on poverty and poverty can be assessed in future studies conducted in different countries. Comparisons of selected OECD countries revealed that Germany and Turkey receive a large number of immigrants, mainly as a result of the Syrian civil war. Iceland and Czechia were also prominent countries in the fight against poverty. Income inequality decreases as countries' development levels rise, and this situation significantly contributes to poverty reduction. When the subject is examined in the context of Turkey, immediate action policies on a variety of issues, such as combating irregular migration, increasing employment, providing microcredit to the poor, fighting inflation, spreading tax distribution to the base, and establishing production distribution, are recommended.