Türkiye'de ilköğretim T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi ile ilgili yapılmış yüksek lisans tezlerinin incelenmesi (2000-2020)
Examination of master's theses related to the History of Revolation and Kemalism of the republic of Primary Education in Turkey (2000-2020)
  1. Tez No: 738666
  2. Yazar: NUR SULTAN SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de İlköğretim T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersiyle ilgili 2000-2020 yılları arasında gerçekleştirilen yüksek lisans tezlerinin farklı değişkenler açısından dağılımını incelemektir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler belirlenen temalar doğrultusunda betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın örneklem grubunu YÖK Ulusal Tez Merkezi'nden konu kapsamında ulaşılan 59 adet yüksek lisans tezi oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, en fazla tezin hazırlandığı yıl 2019 yılı olduğu, en çok tezin Gazi Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlandığı görülmektedir. Tezlerin diğer değişkenler bakımından sonuçlarına göre, enstitü olarak ilk sırada Eğitim Bilimleri Enstitüleri, anabilim dalı olarak İlköğretim Anabilim dalı, danışman unvanı olarak ilk sırada Yardımcı Doçent gelmektedir. Tezlerde kullanılan yöntemler sırasıyla nicel, nitel ve karma yöntemlerden oluşmaktadır. En fazla çalışma öğrenciler ile gerçekleştirilmiş olup en fazla kullanılan veri toplama aracı ise test ve ölçeklerdir. Yüksek lisans tezlerinde en çok işlenen konu derslerde kullanılan yöntem, teknik ve materyal kullanımına ilişkindir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre tezlerde tespit edilen sorunlardan bazıları şöyledir: T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin haftalık ders saati miktarı yetersizdir, öğrenciler tarihsel kavramları anlamakta zorlanmaktalar, okulların fiziki şartları yetersizdir, müfredat içeriği aşırı yoğundur. Tezlerde en sık dile getirilen öneriler ise şöyledir: Ders işlenişinde farklı yöntem, teknik ve materyal kullanılmalıdır, dersin müfredat içeriği ile derse ayrılan haftalık ders saati süresi uyumlu hale getirilmelidir, öğretmenlere çeşitli konularda hizmet içi eğitim verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the distribution of master's theses on the Turkish Revolution History and Ataturkism course in Primary Education in Turkey between 2000-2020 in terms of different variables. This research was carried out using document analysis, one of the qualitative research methods. The data obtained as a result of the research were subjected to descriptive analysis in line with the determined themes. The research sample group consists of 59 master's theses obtained from the Council of Higher Education National Thesis Center within the scope of the subject. According to the results of the research, we see that the most thesis was prepared in 2019, and the most thesis was prepared by Gazi University students. According to the results of the theses in terms of other variables, the Institutes of Educational Sciences rank first as an institute, the Department of Primary Education ranks first as a department, and the Assistant Professor ranks first as a consultant. The methods used in the theses consist of quantitative, qualitative and mixed methods, respectively. Most studies were conducted with students, and the most commonly used data collection tools were tests and scales. The most frequently studied subject in master's theses is related to the use of methods, techniques and materials used in the courses. According to the results obtained from the research, some of the problems identified in the theses are as follows: The amount of weekly lesson hours in the Turkish Revolution History and Ataturkism course is insufficient, students have difficulty in understanding historical concepts, the physical conditions of schools are insufficient, and the curriculum content is extremely intense. The most frequently expressed suggestions in the theses are as follows: Different methods, techniques, and materials should be used in the course, the curriculum content of the course and the weekly course hours allocated to the course should be harmonized, and teachers should be given in-service training on various subjects.