Eğitime erişimde taşıma merkezi okullarda görevli olan öğretmen ve yöneticilerin yaşadıkları sorunlar
Problems experienced by teachers and administrators at the transport center school accessing education
  1. Tez No: 738670
  2. Yazar: CEMİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, Kastamonu ilinde bulunan taşıma merkezi olan temel eğitim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, taşıma yoluyla eğitime erişimde karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşlerinin ortaya konulduğu nicel-betimsel bir çalışmadır. Bu çalışmada araştırma evrenini, 2021-2022 eğitim yılı içerisinde Kastamonu ili özelinde merkez ve ilçelerde taşıma merkezi olarak belirlenen temel eğitim okullarında görevli 1222 temel eğitim öğretmenleri ile 193 idareci oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin, SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analizleri yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Ülker (2009) tarafından, taşımalı ilköğretim uygulamasının genel durumunu değerlendirmek için geliştirilen“Taşımalı İlköğretim Uygulamasının Genel Durumu Değerlendirilmesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada yer alan okul yöneticileri ve öğretmenlerin ana başlıklara göre taşımalı eğitimde karşılaştıkları sorunlara yönelik algı düzeylerinin algı düzeyleri“fiziki durum”düzeyi yüksek;“yemek hizmetleri”düzeyi yüksek;“taşıma hizmetleri”düzeyi orta;“eğitim öğretim hizmetleri”düzeyi düşük; "olarak saptanmıştır. Kastamonu ili geneli taşıma yoluyla eğitime erişim uygulaması ana başlıklarının genel olarak değerlendirilmesinde, idareci ve öğretmen algılarının iyi sevide olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is a quantitative-descriptive study in which the opinions of the administrators and teachers working in the basic education schools, which are the transportation center in Kastamonu, about the problems they encounter in accessing education through transportation. In this study, the research population consists of 1222 basic education teachers and 193 administrators working in basic education schools determined as transportation centers in the center and districts of Kastamonu province in the 2021-2022 academic year. The obtained data were analyzed with the SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciennes) package program. As a data collection tool in the research, the“Scale of Evaluation of the General Situation of the Transported Primary Education Application”developed by Ülker (2009) to evaluate the general situation of the transported primary education application was used. According to the main topics of the school administrators and teachers in the research, the perception levels of the problems they encounter in transported education are high; high level of“food services”; the level of“transport services”is medium; the level of“educational services”is low; "It has been identified. In the general evaluation of the main headings of the application of access to education through transportation throughout the province of Kastamonu, it was seen that the perceptions of the administrators and teachers were at a good level.