Dış politika sorunları bağlamında Azerbaycan kamu diplomasisinin değerlendirilmesi
An evaluation of Azerbaijan's public diplomacy in the context of foreign policy issues
- Tez No: 738732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tarihte toplulukların birbirleriyle iletişime geçtikleri döneme kadar geri götürülen diplomasi uygulamaları, günümüzdeki modern anlamını kazanması, kurumsallaşmasının ardından, kültürel ve çevre gibi birçok özel alana yönelik uygulamalarla çeşitlenerek günümüze gelmiştir. Diplomasinin güncel uygulamalarından biri olan kamu diplomasisi kavramı ise diplomasi gibi kavramsallaştırılmadan çok daha öncelerde ortaya çıkmış bir uygulama türü iken, ancak Soğuk savaş döneminde kavramsallaştırılmıştır. Çalışmada kamu diplomasisi, dış politika sorunları bağlamında Azerbaycan örneğinde incelenmiştir. 1918 sonrasında Azerbaycan siyasi tarihinde bir çok kırılma yaşamıştır. Stratejik önemi bağlamında da tarih boyunca hedef olan Azerbaycan, 19. yüzyıl başlarında başlayan Ermenistan kalkışma, terör ve işgallerini yaşarken, 2020 yılında yaşanan 44 günlük vatan muhaberesi sonrası topraklarının işgaline büyük ölçüde son vermiştir. Tez çalışmasında, bu süreç boyunca uluslararası kamuoyuna ve bundan sonra da uluslararası hukuk nezdinde girişeceği mücadelede Azerbaycan dış politikası meseleleri bağlamında kamu diplomasisi uygulama düzeyi ve etkisi değerlendirilmiştir. Konuyla ilgili bilimsel literatür, resmi raporlar ve araştırmalar ile haber kaynakları ışığında betimleyici bir analiz şeklinde hazırlanan çalışmada, Azerbaycan'ın dış politika sorunları bağlamında kamu diplomasisi yeteneklerini ve uygulamalarını geliştirmesi gereği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of diplomacy, which was taken back to the period when people first communicated with each other in history, has come to the present day by diversifying with its applications in many special areas such as cultural and environmental, after processes such as naming and conceptualization. The concept of public diplomacy, which is one of the sub-applications of diplomacy, which is at the center of our study, is a type of practice that emerged long before it was conceptualized like diplomacy. This practice, of which examples can be found without being named, was conceptualized by Edmund Gullion in 1960. In addition to all these, before the implementation of public diplomacy, another of the practices that will make people ready for it has come to the fore as soft power. When the subject is examined in the context of Azerbaijan, it has experienced many breaks in the modern statehood process that started in 1918. Azerbaijan, which has been a target throughout history in terms of its strategic importance, has largely ended the occupation of its lands after the 44-day homeland war, while experiencing the Armenian uprisings, terrors and occupations that started in the early 19th century. Throughout this process, the importance of public diplomacy implementation efficiency and effectiveness was measured in the context of all the details of Azerbaijan's foreign policy and the problems it faces in the fight it will engage in before the international public and after that in the eyes of international law.