Rus medyası ve İslamofobi: 'Kıyısında' ('Na Krayu') dizisinin İslamofobik temsillerinin incelenmesi
Russian media and İslamofobi: An analysis of represantations of islamophobic discourses in 'Na Krayu' television series
  1. Tez No: 738733
  2. Yazar: YULİYA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM TUĞBA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Linguistics, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, medya araçlarından biri olan televizyon ile sunulan Müslümanlara yönelik olumsuz ideolojik söylemlerini ve İslamofobi temsillerini ortaya çıkarmaktır. Araştırdıklarımıza göre Rus medyası İslamofobi içerikli söylemlerin önemli bir bilgi kaynağıdır. Çalışmanın sorunsalı, İslamofobi temsillerin Rus medyasında nasıl kurulduğunu ortaya çıkarmaktır. İslamofobi unsurları içeren Türkçeye“Kıyısında”olarak çevrilebilen 8 bölümlü“Na krayu”adlı televizyon dizisi içerik ve söylem analizine tabii tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discover İslamophobic representations and negative ideological stereotypes of Muslims presented on television via media .According to our research, the Russian media is an important source of information on Islamophobia related discourses. This study aims at revealing how Islamophobia representations are established in the Russian media. The 8-episode“Na krayu”television series containing elements of Islamophobia, will be subjected to its content and discourse analysis.