Perge batı kapısı'ndan bir rahibe heykeli
A priestess statue at the west gate of Perge
  1. Tez No: 738734
  2. Yazar: SENEM KABABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tez çalışması kapsamında incelenen eser, Pamphylia bölgesi içerisinde yer alan Perge antik kentindeki Batı Kapısı'nda; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Antalya Arkeoloji Müzesi başkanlığında 2015 yılındaki kazı çalışmaları sonucu bulunmuştur. Tez içerisinde Perge kentinde bulunmuş diğer rahibe betimlemeleri de ele alınmıştır. Bu çalışmada öncelikle eserin bulunduğu Perge kentinin coğrafi konumu, tarihçesi ve bu zamana kadarki sürdürülen kazı çalışmalarına değinilmiştir. Ardından asıl konuyu oluşturan heykelin buluntu durumu ve teknik özelliklerinden bahsedilmiştir. Çalışma kapsamında söz konusu rahibe heykelinin tanımlaması yapılarak, analojik ve ikonografik açıdan değerlendirilmiştir. İncelemeler sonucunda heykelin tarihlendirmesi ve kimi temsil ettiği bulunmaya çalışılmıştır. Değerlendirilen eserin MS 3. yüzyılın ilk yarısına tarihlenebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The statue reviewed in the thesis was found at the Pamphylia region Perge Antique Cities West Gate excavations that were made by Antalya Museum with the permission of The Culture and Tourism Administration in 2015. In this thesis other priestess statues that found also reviewed. In this thesis, first of all, the geographical location of Perge Antique City, city history and the excavations made before were handled. After that situation and technical specifications of the main statue of the thesis has explained. The aforementioned priestess statue is described and then evaluated within the analogical and iconographical aspects. The main goal of the research is to find the dating of the statue and who has represented the statue. After the evaluations, it is found that the statute can be dated to the first half of AD 3. Century.