Images of woman in Pre-Raphaelite visual and textual narratives
Ön-Raffaellocular'ın görsel ve yazınsal anlatılarında kadın tasvirleri
- Tez No: 738755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Kraliçe Victoria döneminde bir toplumsal dönüşüm sürecinden geçen on dokuzuncu yüzyıl İngiltere'si, isyanı, güzelliği, inceliği, yaratıcı ihtişamı sembolik gerçeklik potasında bir araya getiren bir karşı-kültürel sanat akımına, yani Ön-Raffaellocu akıma tanık oldu. Ön-Raffealloculuk terimi, başta İngiliz Royal Akademi olmak üzere, tüm sanat geleneklerine meydan okuyarak yeni bir İngiliz sanat okulu yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir grup asi genç ressam, şair ve eleştirmen olan Ön-Raffaellocular adlı topluluk (1848) ile ilişkili olarak ortaya çıkmıştır. Fotoğrafik gerçekçilikle dolu tasvirlerle sonuçlanan edebiyat ve resim arasındaki karşılıklı bağlantıları ön plana çıkaran doktrinleri, İtalyan resmine özgü, karmaşık olmayan ve sadık doğa tasvirini savunmaktır. Bunun nedeni ise, kendilerine verdikleri isimde de belirtildiği gibi, orta rönesans ressamı Raphael ile birlikte sanatın azaldığını hissetmeleri ve Rafael'den önce yaratılan sanata değer vermeleriydi. Sanatta reform inancıyla, resimlerine konu olarak ideali değil gerçeği arama ve tuvallerine onu yansıtma ideolojisini savundular. Bu gerçeklik, sadece maddi değil, manevi amaçları da kapsar; böylece, çağın ahlaki otoritesine de sahip çıkarlar. Bunların yanı sıra, aynı zamanda, gerçekliğin saf halini keşfetmenin ilk adımının doğayı gözlemlemek olduğuna inanıyorlardı. Bu titiz gözlemsel çalışmalarla Ön-Raffaellocular sadece doğanın kendilerine sunduğu kaynak konusunda aydınlanmadılar, aynı zamanda da insan doğası, özellikle kadın hakkında fikir sahibi oldular. Bu anlamda, Raphael öncesi sanatta ve orta çağ mistisizminde sadeliğin yeniden canlanmasını ve iyileştirilmesini sağlamayı amaçlayan kadın figürü, tuvalleri için vazgeçilmez hale geldi. Ondokuzuncu yüzyılın önemli kavramı olan kadın dikkate alındığında, Ön-Raffaellocuların yaklaşımı kendi dönemlerinden farklı olmuştur. Farklı yaklaşım ve değerlendirme temeline dayanarak, kendilerini, gerçek hayattaki kadınların benzerliğini resmetmeye adamış olan Ön-Raffaellocu sanatçılar, Viktorya sanatında yaygın olan yerleşik ideal kadın kavramından ayrıldılar. Bu noktadan hareketle, bu disiplinler arası çalışma, feminist bakış açısı çerçevesinde a) Viktorya dönemi kadın kavramı konusunda fikirlerinin/basmakalıp yargılarının, Ön-Raffaellocuların kadını ele alışı üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu; b) modern bir kadının doğuşunu mu müjdelediklerini yoksa toplumsal cinsiyet normlarını devam mı ettirdiklerini anlamak amacıyla, hem kendi uslüplerinden hem de Viktoryan geleneklerinden yola çıkarak, sadece Ön-Raffaellocuların ilham aldığı edebiyat eserlerinde tasvir edilen değil aynı zamanda onların görsel ve metinsel olarak yorumladıkları kadın imgelerini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nineteenth century England going through a process of social transformation under the reign of Queen Victoria witnessed a countercultural art movement, namely Pre-Raphaelitism, which brought together rebellion, beauty, subtlety, creative splendour in the pot of symbolic reality. The term Pre-Raphaelite originated in relation to the Pre-Raphaelite Brotherhood (1848), a group of rebellious young painters, poet, and critic formed with the aim of creating a new British school of art by defying all conventions of art, mainly instructed by the British Royal Academy. Foregrounding the interconnections between literature and painting, which all resulted in images rife with photographic realism, their doctrine advocated the uncomplicated and faithful depiction of everything and every figure, typical of Italian painting, for, as their self-given title states, they felt that art had declined with the mid-renaissance painter Raphael, so they gave value to all that preceded him. With the belief of reform in art, they championed the ideology of seeking the real, not the ideal, as a subject matter for their paintings and reflecting it on their canvasses. This reality encompasses not only material but also spiritual purposes; thus, they lay claim to the moral authority of the epoch. Besides, at the same time, they believed that the first step to discovering the pure state of reality was observing nature. With these rigorous observational studies, the Pre-Raphaelites were not only enlightened about the source nature offered them, but they also had an idea about human nature, notably woman. In this sense, aiming to promote resurgence and rejuvenation of simplicity in Pre-Raphael art and medieval mysticism, female figure, for their canvas, became requisite. When women, the important concept of the nineteenth century, is taken into consideration, the Pre-Raphaelites' approach was different from that of their period. Committed to picturing likeness of real women on the grounds of different approach and treatment, the Pre-Raphaelite artists departed from the entrenched notion of ideal woman, prevalent in Victorian art. From this standpoint, this present inter-disciplinary study aims to analyse images of woman not only depicted in literature from which the Pre-Raphaelites drew inspiration but also created by them for their visual and textual narratives on the basis of their own definition and traditional Victorian stereotypes within the framework of feminist readings in order to find out a) what impact did Victorian ideas/stereotypes of women have on the Pre-Raphaelites' treatment of the female subject; b) did they herald the birth of a modern woman or actually perpetuate gender norms?