Türkiye'de 1990 sonrası video sanatında toplumsal belleğin kaydı ve ortak hafızalar inşa etmek
Recording social memory and building collective memory in video art in Turkey after 1990
- Tez No: 738781
 - Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Sanat Tarihi, Art History
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de video sanatı aracılığıyla toplumsal belleğin inşasına odaklanmaktadır. Video sanatı ister bireysel ister toplumsala ilişkin olsun, sanatçılar için zamanı ve mekânı kaydetmenin hem aracı hem ortamı olmuştur. Türkiye'de de çağdaş sanatçılar ağırlıklı olarak 1990'lı yıllardan itibaren videoyu estetik ve entelektüel bir mecra olmasının ötesinde bir bellek kaydı olarak pratiklerine dahil etmişlerdir. Bu tez, tarihsel süreç bağlamında 1990'lı yıllardan günümüze kadar Türkiye'de toplumsal belleğin tutulmasına yönelik olarak değerlendirilebilecek video çalışmalarını mercek altına almaktadır. Tez, sosyal bilimler çerçevesinde geliştirilmiş yöntemlerden beslenen sanatçıların video üretimlerindeki ortak parametrelere belirli kavram ve temalar çerçevesinde odaklanmaktadır. Bu çerçevede mekân, kimlik, göç, ekoloji, kolektiflik, katılımcılık, video aktivizm ve otonom arşiv kavramları biçiminde kategorize edilerek değerlendirilmiştir. Tezde oluşturulan bu kategoriler günümüz video sanatının bellek kaydı ve ortak hafızaların inşasında Türkiye sanatı açısından güncel bir arşiv niteliği de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the construction of social memory through video art in Turkey. Video art, whether it is individual or social, has been both a tool and a medium for recording time and space for artists. Contemporary artists in Turkey have mostly included video in their practices as a memory recording beyond being an aesthetic and intellectual medium since the 1990s. This thesis focuses on video studies, which can be evaluated as a way of keeping social memory in Turkey, from the 1990s to the present, in the context of the historical process. The thesis focuses on the common parameters in the video production of the artists, which are fed by the methods developed within the framework of social sciences, within the framework of certain concepts and themes. In this context, space has been categorized and evaluated as the concepts of identity, migration, ecology, collectivity, participation, video activism and autonomous archive. These categories created in the thesis are also a current archive in terms of Turkish art in the memory recording of today's video art and the construction of common memories.