Spinal kord yaralanmalı hastalarda üst ekstremite progresif rezistif egzersizler ile endurans egzersizlerinin karşılaştırılması
Comparison of upper extremity progressive resistive exercises and endurance exercises in patients with spinal cord injury
- Tez No: 738780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÖZGİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Spinal kord yaralanmasına bağlı parapleji gelişen hastalarda üst ekstremite kas kuvveti, hastaların günlük yaşam aktivitelerinde(yemek yeme, el-yüz bakımı, giyinme, süslenme, banyo yapma, mesane-barsak bakımı, mobilite, transferler) ve hatta ambulasyonlarında( push-up,paralel bardaswing to yürüme, paralel bar dışına walker,koltuk değneği ile ambulasyon vs.) son derece önemlidir. Öyle ki bu hastalar kollarıyla aynı zamanda bacaklarının işlevlerini de yerine getirmek durumundadırlar. Ancak hastaların birçoğu üst ekstremitelerine yönelik yeterli ve uygun egzersiz yapmadıkları için günlük yaşam aktiviteleri ve ambulasyonda bağımlı, sedanter bir hayat sürmektedirler.sedanter yaşam tarzı nedeniyle gelişen fonksiyonel ve fizyolojik olumsuz etkiler bilinmesine rağmen bugüne kadar hastaların endurans ve kas kuvvetini arttıracak egzersiz yöntemi halen net olarak ortaya koyulabilmiş değildir. Kesitsel ve uzun süreli çalışmalar paraplejik hastaların egzersizden fayda gördüğünü ve fiziksel kondüsyon seviyelerinin arttığını göstermektedir. Literatürde kuvvetlendirme egzersizi olarak daha çok kol ergometresi kullanılmış ve olumlu etkileri rapor edilmiştir. Sadece iki çalışmada istasyon çalışmalarına yer verilmiş ancak bu çalışmalarda da kol ergometresi ile kombine edilmiştir. Sadece istasyon çalışmalarını içeren bir çalışma ve istasyon çalışmaları ile kol ergometre egzersizlerini karşılaştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada paraplejik hastaların üst ekstremitelerine yönelik konvansiyonel rehabilitasyona ek olarak; mekanik egzersiz istasyonunda sabit tekrarlı istasyon çalışmalarını içeren bir grup ile kol ergometre egzersizlerini içeren bir grup oluşturularak gruplar arasında dirsek fleksör ve ekstansör kas kuvvetleri, kan lipit profili, kardiyopulmoner etkileri yanında günlük yaşam aktiviteleri üzerine olan etkilerini karşılaştırmak ve hastalar için en efektif egzersiz programını bulmak amaçlanmıştır.Çalışmaya yatırılarak rehabilitasyon programına alınan 19 paraplejik hasta katılmış. 10 hastaya 5 hafta süre ile konvansiyonel egzersizlerin yanısıra mekanik egzersiz istasyonunda sabit tekrarlı istasyon çalışmaları uygulanmıştır. 9 hastaya ise konvansiyonel egzersizlere ek olarak 5 hafta süreyle kol ergometre egzersizleri uygulanmıştır. 5 hafta sonunda grup içi ve gruplar arası tedavi öncesi ve sonrası etkiler karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda, uygulanan her iki egzersiz programının da hem fizyolojik( kas kuvveti, kan lipit profili, kardiyopulmoner) hem de fonksiyonel (günlük yaşam aktiviteleri) olumlu etkileri olduğu ortaya konulmuş olmakla beraber, bu etkiler istasyon çalışmalarını içeren grupta daha fazla olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, hem fizyolojik hem de fonksiyonel etkileri nedeniyle hastaların rehabilitasyonunda konvansiyonel yöntemlere ek olarak istasyon çalışmalarının ve/veya kol ergometre egzersizlerinin rehabilitasyon programına eklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In patients who develop paraplegia due to spinal cord injury, upper extremity muscle strength can be improved in daily living activities (eating, hand-face care, dressing, dressing, bathing, bladder-bowel care, mobility, transfers) and even in ambulations (push-up, parallel walking to the bardaswing, walker outside the parallel bar, ambulation with crutches, etc.) is extremely important. So much so that these patients have to fulfill the functions of their legs at the same time as their arms. However, most of the patients lead a sedentary life dependent on daily living activities and ambulation because they do not do adequate and appropriate exercise for their upper extremities. Although the negative functional and physiological effects of the sedentary lifestyle are known, the exercise method that will increase the endurance and muscle strength of the patients is still not clear. has not been set. Cross-sectional and long-term studies show that paraplegic patients benefit from exercise and their physical condition levels increase. In the literature, mostly arm ergometer has been used as a strengthening exercise and its positive effects have been reported. Only two studies included station studies, but combined with arm ergometry in these studies. There is no study that includes only station exercises and no study that compares station exercises and arm ergometer exercises. In this study, in addition to conventional rehabilitation for the upper extremities of paraplegic patients; It was aimed to compare the effects of elbow flexor and extensor muscle strength, blood lipid profile, cardiopulmonary effects on activities of daily living and to find the most effective exercise program for patients by forming a group consisting of fixed repetitive station exercises in a mechanical exercise station and a group consisting of arm ergometer exercises. .19 paraplegic patients who were admitted to the study and taken to the rehabilitation program participated in the study. In addition to conventional exercises for 5 weeks, fixed repetitive station exercises were applied to 10 patients in a mechanical exercise station. In addition to conventional exercises, arm ergometer exercises were applied for 5 weeks in 9 patients. At the end of 5 weeks, the effects within and between groups before and after treatment were compared. At the end of the study, although it was revealed that both exercise programs applied had positive effects on both physiological (muscle strength, blood lipid profile, cardiopulmonary) and functional (activities of daily living), these effects were found to be more in the group that included station exercises. As a result, station exercises and/or arm ergometer exercises should be added to the rehabilitation program in addition to conventional methods in the rehabilitation of patients due to both physiological and functional effects.