Ortaokul ve liselerde İngilizce öğretmenlerinin başvurduğu sözlü düzeltici geri bildirim türleri ve uygulamaları
Oral corrective feedback types and applications applied by English teachers in secondary and high schools
- Tez No: 738791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET METİN BARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, içerik analizi yöntemiyle seçilen Meb'de ortaokul ve lise kademelerinde görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin sözlü düzeltici geri bildim (SDGB) hakkındaki inanç, tutum ve uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışmanın başlıca amacı, hangi sözlü düzeltici geri bildirim türünün İngilizce öğretmenleri tarafından daha çok tercih edildiği, İngilizce öğretmenlerinin sözlü düzeltici geri bildirimi ne zaman vermesi gerektiği ve aynı zamanda sözlü düzeltici geri bildirimin kim tarafından verilmesi gerektiği hakkındaki görüş ve düşünceleri ortaya çıkarmaktır. İngilizce öğretmenlerinin SDGB hakkındaki inanç ve sınıf içi uygulamaları hem anketin kullanıldığı nicel araştırma ile hem de gözlem ile yapılmıştır. Ağrı merkez ve ilçelerde ortaokul ve lise kademelerinde görev yapmakta olan ankate katılan 202 ve gözleme katılan 20 İngilizce öğretmenine uygulanmıştır. Çalışmada, İngilizce öğretmenlerinin SDGB'ye verdikleri önem, SDGB türlerinden hangisini ya da hangilerini tercih ettikleri, SDGB'nin kim tarafından verilmesi gerektiği ve SDGB'nin ne zaman verilmesi gerektiği ve aynı zamanda tecrübeli ve tecrübesiz İngilizce öğretmenleri açısından SDGB uygulamalarında farklılık olup olmadığını incelemektir. Çalışmadaki hem anket hem de gözlem sonuçları, İngilizce öğretmenlerinin SDGB'ye önem verdiğini ve SDGB sağlanmasının anlamlı oranda faydalı olduğuna inandıklarını göstermektedir. Diğer taraftan tecrübeli ve tecrübesiz İngilizce öğretmenlerinin SDGB uygulamaları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. İngilizce öğretmenlerinin SDGB türlerini tercih etmeleri açısından bakıldığında 20 öğretmenin katıldığı gözlem sonucuna göre katılanların %80'i öğrenci öğretmen iletişimini engelleyen açık düzeltme (explicit correction) türünü tercih ederken, anket sonuçlarına göre ise 202 öğretmeninin çoğunun (4,33 oranla) öğrenci öğretmen iletişimini artıran örtük düzeltme (Implicit correction) türünü tercih ettiği görülmüştür. Son olarak, İngilizce öğretmenlerinin anket ve gözlem sonuçlarına göre SDGB'ye olan inanç ve sınıf içi uygulanması konusunda farklılıklar görülmüştür. Tecrübeli ve tecrübesiz İngilizce öğretmenleri arasında anlamlı bir farklılık görülmezken öğretmenlerin genel olarak SDGB uygulamaları ve inançları arasında farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the beliefs, attitudes and practices of English teachers working at secondary and high school levels in the Ministry of Education, selected by content analysis method, about oral corrective feedback (OCF). The main purpose of this study is to determine the teachers' opinions and thoughts about which type of oral corrective feedback is preferred more by English teachers and who should provide oral corrective feedback and when oral corrective feedback should be provided. Beliefs and classroom practices of English teachers about OCF were carried out with both quantitative research using questionnaires and qualitative research methods using observation. It was applied to 202 English teachers who participated in the survey and 20 English teachers who were working at secondary and high school levels, working in the center of Ağrı and its districts. In the study, the aim is to investigate the importance that English teachers give to OCF, which type or types of OCF they prefer, by whom OCF should be provided, when OCF should be provided and also whether there are differences in OCF practices in terms of experienced and inexperienced English teachers. When the findings of the study are examined, both the survey and observation results show that English teachers believe that providing OCF is significantly beneficial, considering that it is important to provide OCF. On the other hand, there was no significant difference between OCF practices of experienced and inexperienced English teachers. In terms of English teachers' preference for OCF types, acconding to the observation result of 20 teachers, % 80 of the participants preferred explicit correction type that prevents students-teacher communication while according to the survey results, most of the 202 teachers (with a rate of 4.33) preferred the implicit correction type that increases student-teacher communication. Finally, according to the results of the questionaire and observation of the English teachers, there were differences in the belief in OCF and its application in the classroom. While there was no significant difference between experienced and inexperienced English teachers, there were differences between teachers' OCF practices and beliefs in general.