İstanbul'daki aile hekimliği asistanlarının esansiyel hipertansiyon hakkındaki bilgi, algı ve tutumları
Family medicine assistants in Istanbul information, perception and perception about essential hypertensionattitudes
  1. Tez No: 738801
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, UZMAN CEYHUN DİKMEN BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: İstanbul'daki aile hekimi asistanlarının aldıkları rotasyonlar, hekimlik yılları ve asistanlık süreleri ile aile hekimlerinin esansiyel hipertansiyon hakkındaki bilgi, algı ve tutumlarının karşılaştırılması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte planlanan bu çalışmanın evrenini İstanbul'daki aile hekimi asistanları oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 149 asistan hekime online uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda IBM SPSS 21 (Statistical Package for Social Sciences Version 21) programında değerlendirildi. Yüzdelik, sayı, ortalama, standart sapma olarak verildi. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Verilerin karşılaştırılmasında ki-kare ve kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to compare and evaluate the rotations, years of practice and residency periods of family physician assistants in Istanbul, and the knowledge, perceptions and attitudes of family physicians about essential hypertension. Materials and Methods: The population of this cross-sectional descriptive study was composed of family physician assistants in Istanbul. It was applied online to 149 assistant physicians who agreed to participate in the study. The obtained data were evaluated in the IBM SPSS 21 (Statistical Package for Social Sciences Version 21) program on the computer. It was given as percentage, number, mean, standard deviation. The normal distribution of data was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Chi-square and were used to compare data.