Murat Gülsoy'un hikayeleri ve hikayeciliği
Murat Gülsoy's stories and storytelling
- Tez No: 738819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYHAN ŞAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Çağdaş bir yazar ve aynı zamanda bilim insanı olan, öğretim üyesi olarak mühendislik alanında çalışmalarına devam eden Murat Gülsoy Türk edebiyatına, yazdığı sekiz hikâye kitabı ve dokuz romandan başka iki de inceleme kitabı ile dâhil olur. Yazarın bu teze konu olan“Tanrı Beni Görüyor mu, Âlemlerin Sürekliliği, Binbir Gece Mektupları, Bu Kitabı Çalın, Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul ve Belirsiz Bir Ânın Kıyısında”olmak üzere hikâye türünde, basılmış altı kitabı vardır. Günümüzde postmodern anlatılara yönelik anlam/anlamsızlık tartışmaları sürerken yapılan çalışmalar daha çok postmodern anlatı tekniklerini, yapı ve biçimi önceleyen, eserde“ne anlatıldığından”çok“nasıl anlatıldığına”odaklanan çalışmalardır. Bu tezde hakkında yapılmış çalışmalara küçük de olsa bir katkı sunmak amacıyla, Murat Gülsoy'un hikâyelerinde anlamı ne şekilde biçimlendirdiğine,“neyi nasıl anlattığına”odaklanılmış, hikâyeler“kişi, mekân/eşya, zaman, dil ve üslûp, kurmaca teknikleri ve postmodern özellikler”bakımından incelenip değerlendirilmiştir. Anlatı unsurları tahlil edilirken hikâyeler çoklu okumalara tâbî tutulmuş, postmodernizm bağlamında yazar-eser-okur merkezli bütüncül yaklaşımın yanı sıra yapısöküm, metindilbilim metotlarından; anlatıbilim ve psikanalizden yararlanılmıştır. Ayrıca, hikâyelerde dikkati çeken, yeni olarak tanımlanabilecek deneme ve arayışlar ayrıntılı olarak incelenip sonuçlandırılmaya çalışılmış, yazarın etkilenişleri, edebiyat hakkındaki düşünce ve eğilimleri de değerlendirme kapsamına alınmıştır. Bu çalışmaya konu olan altı eser değerlendirilirken hikâyeciliğimizin başlangıçtan günümüze geçirdiği değişim de göz ardı edilmemiş, modern Türk hikâyeciliğinin dönüm noktaları, modernist ve postmodernist eğilimdeki yazarlar ve eserlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Murat Gülsoy, a modern writer and scientist, who continues his studies in the field of engineering as a faculty member, contributes Turkish Literature with six stories and nine novels, as well as two review books. The author has published eight books in the genre of stories, which are the subjects of this thesis:“Tanrı Beni Görüyor mu, Âlemlerin Sürekliliği, Binbir Gece Mektupları, Bu Kitabı Çalın, Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul ve Belirsiz Bir Ânın Kıyısında”. Today, while the discussions about postmodern narratives' meaning/meaninglessness continue, the studies are mostly focused on“how it is told”rather than“what is told”in a work, prioritizing postmodern narrative techniques, structure and form. In this thesis, in order to make a modest contribution to the studies about topic, it has been focused on how Murat Gülsoy shapes the meaning in his stories,“what and how he told”and the stories are analyzed and evaluated in terms of“figure, space/object, time, language and style, fiction techniques and postmodern features”. While analyzing the narrative elements, the stories were subjected to multiple readings, and in the context of postmodernism, a holistic approach based on the author-work-reader was adopted with the help of deconstruction, text linguistics methods, narratology and psychoanalysis. In addition, the trials and searches that draw attention in the stories and can be defined as new have been examined and concluded in detail, the author's influences, his thoughts and tendencies about literature are also included in the evaluation. While evaluating the six works that are the subject of this study, the change that our storytelling has undergone from the beginning to the present has not been ignored, and the turning points of modern Turkish storytelling, authors with modernist and postmodernist tendencies and their studies have also been mentioned.