65 yaş üzeri agresif non-hodgkin lenfoma tedavi sonuçlarının, gerçek yaşam verileri ile literatür verilerinin karşılaştırılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment results, real life data, and literature data of patients withaggressive non-hodgkin lymphoma over 65 years old
  1. Tez No: 738820
  2. Yazar: NEVRA KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Agresif Non-Hodgkin lenfoma (NHL) (Diffüz Büyük B Hücreli NHL, Grade 3 ve üzeri Foliküler NHL(FNHL) ve Mantle Cell Lenfoma (MCL)) ileri yaşta dahi olsa mutlaka tedavi edilmesi gereken malignitelerdir. Bu yaş grubunda tedavi ile yaşa süresi belirgin uzamaktadır. Yaşlı ve kırılgan olan bu hasta grubunda tedavi seçimi ve yönetiminde yan etkileri en aza indirmek günümüzde tedavinin esasını oluşturan etmenlerdir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tamamı 65yaş ve üstü, Agresif tipte Non- Hodgkin Lenfoma (Diffüz BüyükB Hücreli NHL, Grade 3b Foliküler NHL ve Mantle cell lenfoma) tanısı almış olan hastalardan en az bir kür bu hastalık grubunda kullanılan ve steroid haricinde bir tedavi ajanı ile tedavi almış 93 olgu ile retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların dosya analizlerinde hastaların yaş, cinsiyet, tanı sırasındaki ECOG performans durumu eşlik eden hastalıklar (diyabetes melltitus, hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, serebrovasküler hastalık, periferik arter hastalığı, tiroid hastalıkları vb.), kullandığı ilaçlar, aldığı tedavi rejimi kaç kür aldığı yapılmış ise ara ve tedavi sonrası yanıt kontrolleri, hastanın tedaviden sonraki tüm tedavi süresince yaşamış olduğu yan etkiler (sonuçları ile beraber) değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların %71,7'sindeDBBHL, %16,3'ünde MCL, %10,9'unda FNHL tanısı mevcuttur. Olguların %97,8'i R-CHOP tedavisi almıştır. 3-4 kür tedavi alımı sonrasında PET-CT ile yapılan tedavi yanıtı ara kontrolde olguların %10,1'i tedaviye yanıtsızken, %40,4'ünde yanıtlı, %49,4'ünde tam yanıt elde edilmiştir. Tüm tedavi sonrası yanıt incelendiğinde, katılımcıların %23'ünün (n=20) yanıtsız, %8'inin (n=7) yanıtlı olduğu, %69'unun (n=60) tam yanıt verdiği görülmektedir.Olguların %31,2'sinde (n=29) enfeksiyon görülmezken, %14'ünde (n=13) hafif, %21,5'inde (n=20) yatış gerektirmeyen, %33,3'ünde (n=31) yatış gerektiren enfeksiyon görülmektedir. Olguların %43,5'inde (n=40) FEN görülmüştür. Olguların yüzde 52,7'sinde (n=49) ciddi nötropeni (grade 3-4) görülmüştür. Olguların %41,3'ünde (n=38) pnömoni ve pnömoni dışı alt solunum yolu enfeksiyonu dahil olmak üzere 11 akciğer komplikasyonu, %5,5'inde (n=5) viral hepatit dışı karaciğer komplikasyonu, %10,9'unda (n=10) kardiyolojik komplikasyon, %5,4'ünde (n=5) renal komplikasyon görülmektedir. Olguların %21,1'inde (n=8) bulantı, %28,9'unda (n=11) kusma, %26,3'ünde (n=10) ishal, %21,1'inde (n=8) kabızlık saptanmıştır. %7,9 vakada (n=7) deliryum, ciddi baş ağrısının da dahil olduğu MSS komplikasyon görülmüştür.Tüm yaş grupları dikkate alındığında ve yaş grupları ayrı ayrı değerlendirildiğinde; B semptomunun gerek tedavi yanıtı gerekse yan etki görülme sıklığı üzerine etkili olmadığı görülmüştür. Olguların evrelerine göre, ECOG skoruna göre tedaviye verdikleri yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Klinik çalışma verileri ile gerçek yaşam verilerimizin hasta seçimi ve dağlımı, demografik verileri, tedavi seçimi ve tedavi başarısı açısından örtüştüğü, ancak yan etkilerin görülme sıklığı ve dağılımı açısından ayrıştığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aggressive Non-Hodgkin lymphoma (NHL) (Diffuse Large B- Cell NHL (DLB-NHL), Grade 3 and higher Follicular NHL (FNHL) and Mantle Cell Lymphoma (MCL)) are malignancies that must be treated, even in advanced age. In this age group, the life expectancy is significantly prolonged with treatment.. Treatment selection, side effect management and minimizing the negative effects on quality of life in this elderly and frail patient group are the factors that form the basis of treatment today. Methods: Our study included 93 patients aged 65 and over, who were diagnosed with Aggressive Type Non-Hodgkin Lymphoma (Diffuse Large B Cell NHL, Grade 3b Follicular NHL and Mantle cell lymphoma) at least for one cure, and who were treated with a treatment agent other than steroids. was done retrospectively. In the file analyzes of the patients, age, gender, ECOG performance status at the time of diagnosis, accompanying diseases (diabetes melltitus, hypertension, ischemic heart disease, cerebrovascular disease, peripheral artery disease, thyroid diseases, etc.), drugs used, treatment regimen and how many cures were taken. Intermediate and post-treatment response controls, side effects (with results) that the patient experienced during the entire treatment period were evaluated. Results: 71.7% of the cases had DLB-NHL, 16.3% had MCL, and 10.9% had FNHL. 97.8% of the cases received R-CHOP treatment. Treatment response with PET-CT after 3-4 cycles of treatment was unresponsive to treatment in 10.1% of the cases, response was obtained in 40.4% and complete response was obtained in 49.4% of the cases. When the entire post-treatment response was examined, it was seen that 23% (n=20) of the participants did not respond, 8% (n=7) responded, and 69% 13 (n=60) had a complete response. No infection was observed in 29 cases (31.2% of the cases), however 14% (n=13) patients had mild infection, 21.5% (n=20) had mid- severe infection which did not require hospitalization, and 33.3% (n=31) had an infection requiring hospitalization. Febril neutropenia was observed in 43.5% (n=40) of the cases. Severe neutropenia (grade 3-4) was observed in 52.7 percent (n=49) of the cases. Lung complications including pneumonia and non-pneumonic lower respiratory tract infection were observed in 41.3% (n=38) of the cases, hepatic complications other than viral hepatitis were reported in 5.5% (n=5), while cardiological complications were observed in 10.9% (n=10) and renal complications were observed in 5.4% (n=5) of cases. The most common treatment-related side effects were seen as nauseain 21.1% (n=8), vomiting in 28.9% (n=11), diarrhea in 26.3% (n=10), and constipation in 21.1% (n=8) of pateints. CNS complications including delirium and severe headache were seen in 7.9% of cases (n=7). When age groups were evaluated separately; It has been observed that symptom B has no effect on either the treatment response or the incidence of side effects. There was no statistically significant difference between the responses of the cases to thetreatment according to the stages and the ECOG score (p>0.05). Conclusion: We found that clinical data and real-life data overlap in terms of patien selection and distribution, demographic data, treatment selection and treatment success, but diverge in terms of incidence and distribution of side effects.