Örgütsel amaçların gerçekleştirilmesi sürecinde imajın rolü ve önemi
The Role and importance of image in the process of pursuing organizational goals
- Tez No: 73886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Toplumsal gereksinimlerin karşılanmasında çok önemli bir işleve sahip olan örgütleri bir sistem olarak kabul etmek, onları sahip oldukları tüm öğelerle ve bu öğeler arasındaki ilişkilerle birlikte ele alıp incelemeyi gerekli kılmaktadır. Çünkü, bir sistem olarak örgütün varoluş nedeni olan amaçlarına bu öğeler arasında sağlanacak düzenli ve eşgüdümsel ilişkilerle ulaşmak mümkün olacaktır. Bu düzenli ve eşgüdümsel ilişkilerin nasıl sağlanacağı, kuramsal olarak tasarlanan çalışmamızın temel amacını oluşturmaktadır. Bu temel amaca ulaşabilmek için öncelikle; açık bir sistem olarak örgütlerin yapısı incelenmiş, örgütü oluşturan öğeler tespit edilmeye çalışılmış ve bu öğelerin örgütsel amaçlar doğrultusunda nasıl yönlendirileceği araştırılmıştır. Daha sonraki bölümlerde örgütsel amaçlar tanımlanarak, doğal ve türetilmiş amaçlar şeklinde bir sınıflandırmaya gidilmiş, amaçların örgüt açısından önemi vurgulanarak bu amaçlara nasıl ulaşılacağı tartışılmıştır. Sonuçta; çevredeki örgüte ilişkin tüm görüşlerin toplamı şeklinde tanımlayabileceğimiz örgüt imajının, olumlu bir şekilde oluşturulması ve sürdürülmesi durumunda, örgütsel amaçların gerçekleştirilmesi sürecinde önemli roller oynayabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As being a system, to acknowledge the organizations which have very significant functions in meeting public needs is necessitated to examine and investigate them together with their whole elements they have, and with the relations among these elements. Thus, it shall be possible to reach its objects which are the reasons of existence of an organization as a system, through regular and coordinated relations to be provided among these elements. Provision of these regular and coordinated relations creates the basic purpose of our study designed theoretically. Firstly, the structure of organizations as an opened system was investigated, and the elements creating organizations were tried to be determined, and it was studied that how these elements will be oriented in line with the organizational objects in order to reach this main purpose. In the further sections, such a classification was made as in the form of natural and generated objects through an identification of organizational objects, and it was discussed that how these objects are reached, by emphasizing the importance of these objects from the organizational viewpoint. As a conclusion, it was obviously understood that the organizational objects are able to play significant roles within the period of their realization in the case if the organizational image, which we may define it as the total of all opinions relevant to the organization in the environment, is created and maintained in a manner to be positive.