Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat potansiyeli
The Export potential of the small and medium-scaled
- Tez No: 73885
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Esnek ve dinamik yapıları ile ekonomik ve teknolojik değişikliklere hızla uyum gösterebilen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'de Küçük ve Orta -Ölçekli İşletmelerin ihracat potansiyeli konulu bu çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ekonomi içindeki yerinin ve öneminin vurgulandığı I. Bölümü, Türkiye'deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere yönelik olarak hazırlanan II. Bölüm takip etmektedir. Çalışmanın III. Bölümünde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Türkiye'nin dış ticaretindeki önemi vurgulanmıştır. Buna ilaveten, IV. Bölümde Avrupa Birliği'nde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin yapısı araştırılmaktadır. Bunun yanında, Gümrük Birliği sürecinde Türk Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerine yönelik muhtemel olanak ve zorluklar incelenmiştir. V. Bölümde ise, ülkemizin sosyal ve ekonomik yapısı içinde büyük öneme sahip olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere yönelik olarak yapılan anket çalışmasının değerlendirilmesine yer verilmiştir. Bu anket çalışmasının amacı, söz konusu işletmelerin pratikte daha yakından incelenebilmesidir. Sonuç bölümünde ise, ülkemizin ekonomik yapısının temel taşlarını oluşturan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin, sistem içindeki yapılarının kuvvetlendirilmesi ve dış pazarlara açılmasının sağlanması için gereken önlemlerin alınması konusuna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Small and Medium-scaled Enterprises (SME's) which are able to adapt themselves to economic changes with their flexible and dynamic structures form the subject of this study. In this study,“Export Potential of SME's in Turkey”is being examined in five main parts. T In the first section, the role and importance of SME's were emphasized and following the first section, SME's were examined within the framework of general outlook in Turkey. In third section of this study, the importance of SME's in Turkey's foreign trade was emphasized. Following this, in the fourth section the structure of SME's in the European Union was examined. Besides, the possible opportunites (for Turkish SME's) and problems which appeared after the establishment of Customs Union were evaluated. In the fifth section, the results of the interview with some SME's taking place in the machinery sector were given. The objective of this interview is to find out the problems of SME's from a closer point of view. In the final section, the necesary measures to orient SME's towards the external markets were discussed and evaluated.