Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması madde 79 - 80 kapsamında sorumluluktan kurtulma
Limitations and exemptions of liability pursuant to article 79 – 80 of the United Nations Convention on contracts for the international sale of goods
- Tez No: 738867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1 Ağustos 2011 tarihinde ülkemizde de yürürlüğe giren Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması, uygulamadaki bilinen adı ile CISG ya da Viyana Satım Sözleşmesi 22.05.2022 tarihi itibariyle 95 ülkenin taraf olduğu milletlerarası ticaret açısından kritik öneme sahip bir uluslararası antlaşmadır. Çalışmamızın konusu ise CISG çerçevesinde tarafların aralarında akdettikleri sözleşmeye aykırı davranışları sonucunda doğacak olan tazminat sorumluluklarının hangi hallerde ortadan kalktığına dair meselelerin değerlendirilmesinden meydana gelmektedir. Tazminat sorumluluğunun ortadan kalkması hususu CISG'ın 79. ve 80. maddelerinde ele alınmıştır. Tazminat sorumluluğundan kurtulma konusuna ilişkin bu hükümler, milletlerarası mal satımına konu bir sözleşmeyi akdetmiş olan tarafların hangi durum ve koşullar altında tazminat sorumluluğundan muaf tutulabilecekleri hususlarına dair çözüm getirmektedir. CISG m. 79, genel olarak tazminat sorumluluğundan kurtulmanın kapsamına ilişkin kurallardan ibarettir. Bu kurallar; ne zaman veya hangi koşullar altında, tazminat yükümlülükleri açısından muafiyet sağlanabileceği ve tazminat sorumluluğundan muaf olmak için hangi yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiği hususlarını düzenlemektedir. Öte yandan, CISG'ın 80. maddesi ise, sözleşmeye aykırılık ya da yükümlülük ihlalinin diğer tarafın eylemi veya ihmalinden kaynaklandığı durumda ilgili tarafın tazminat sorumluluğunun belirlenmesi ile ilgilidir. Çalışmamızın amacı bahsi geçen hükümleri ayrıntılı bir biçimde ele almak ve özellikle CISG kapsamında benimsenen modern ifa engelleri sistemini izah etmektir.
Özet (Çeviri)
The United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods which is known as the CISG, entered into force in Turkey on 01 August 2011. As of 22.05.2022, 95 states have adopted the CISG, which has critical importance in terms of international trade, is an international treaty. The subject of our study consists of the evaluation of the issues of the liabilities of compensation that may arise as a result of the breach of the contract by the parties within the framework of CISG. The exemptions of liability for obligations of compensation are regulated in Articles 79 and 80 of the CISG. These provisions regarding the issue of exemptions from the liability of compensation bring solutions to the regarding similar issues of the parties who have concluded a contract subject to the sale of international goods under which conditions can be exempted from the compensation liability. Article 79 of the CISG consists of rules on the scope of exemptions from liability for compensation in general. These rules regulate the following topics; when or under what circumstances, the exemption from the liabilities of compensation can be provided, and which obligations should be fulfilled in order to be exempted from the liabilities of compensation. On the other hand, Article 80 of the CISG is about that determination of the compensation liability of the relevant party in breach, when the failure or breach is caused by the other party's act or omission. The aim of our study is to discuss the provisions above mentioned in detail and to explain the system of limitations and exemptions of liability that have been adopted, especially within the scope of CISG.