Erzurum ili'ndeki Staphylinidae (Coleoptera) türleri üzerinde sistematik ve faunistik çalışmalar
The faunistic and systematic studies on Staphylinidae (Coleoptera) species in Erzurum province
- Tez No: 738868
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye Staphylinidae (Coleoptera) faunasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmanın materyalini, 2021 yılının 15 Nisan-15 Kasım tarihleri arasında Erzurum İli'nin Aşkale, Çat, Horasan, Ilıca, Köprüköy, Merkez, Oltu, Pasinler, Tortum ve Uzundere ilçelerinin değişik habitatlarında yürütülen arazi çalışmalarında toplanan örnekler oluşturmuştur. Ayrıca, daha önceki yıllarda Erzurum ilinden toplanıp, EMET (Entomoloji Müzesi, Erzurum, Türkiye)'de muhafaza edilen iki türe ait örneklerde çalışmaya dahil edilmiştir. Laboratuvara getirilen örnekler iğnelenerek veya uygun büyüklükteki yapıştırma kağıtlarına yapıştırılarak teşhise uygun hale getirilmiştir. Örnekler daha sonra muhafaza dolapları içerisindeki çekmecelere konularak muhafaza altına alınmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda, 5 altfamilya'ya ait 16 cins ve 27 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Falagrioma thoracica (Stephens 1842), Drusilla (Drusilla) canaliculata (Fabricius 1787), Oxyporus (Oxyporus) rufus (Linnaeus 1758), Paederidus (s.str.) rubrothoracicus (Goeze 1777), Leptobium gracile (Gravenhorst 1802), Lobrathium (Lobrathium) rugipenne (Hochhuth 1851), Paederus (Heteropaederus) fuscipes Curtis 1826, Paederus (Poederomorphus) littoralis Gravenhorst 1802, Philonthus (Philonthus) carbonarius (Gravenhorst 1802), Philonthus (Philonthus) cruentatus (Gmelin 1790), Philonthus (Philonthus) discoideus (Gravenhorst 1802), Philonthus (Philonthus) laminatus (Creutzer 1799), Philonthus (Philonthus) nitidicollis (Lacordaire 1835), Quedius (Raphirus) boluensis Korge 1971, Quedius (Raphirus) umbrinus Erichson 1839, Emus hirtus (Linnaeus 1758), Ocypus (Pseudocypus) fulvipennis Erichson 1840, Pseudocypus Muslant & Rey 1876, Ocypus (Pseudocypus) picipennis picipennis (Fabricius 1793), Ocypus (Pseudocypus) picipennis caucasicus (Müller G. 1926), Ocypus (Pseudocypus) sericeicollis (Menetries 1832), Staphylinus caesareus Cederhjelm 1798, Tasgius (Rayacheila) falcifer (Nordmann 1837), Tasgius (Rayacheila) minax (Mulsant & Rey 1861), Tasgius gracilicornis (Hochhuth 1849), Gauropterus sanguinipennis (Kolenati 1846), Xantholinus (Helicophallus) ceviki (Anlaş 2014) ve Tachyporus hypnorum (Fabricius 1775)'dur. Sonuç: Yapılan bu çalışma ile Staphylinidae türlerinin yayılışlarına yeni lokaliteler eklenmiştir. Çalışma sonucunda beş tür Doğu Anadolu Bölgesi için, 10 tür de Erzurum ili için yeni kayıt niteliğindedir. İleride bu konuda çalışacak araştırıcılar için yararlı olacak bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to contribute to the Staphylinidae (Coleoptera) fauna of Turkey. Materials and Methods: The material of the study consisted of samples collected in field studies carried out in different habitats of Erzurum Province, Aşkale, Çat, Horasan, Ilıca, Köprüköy, Merkez, Oltu, Pasinler, Tortum and Uzundere districts between 15 April and 15 November 2021. In addition, samples of two species collected from Erzurum province in previous years and preserved in EMET (Entomology Museum, Erzurum, Turkey) were included in the study. The samples brought to the laboratory were made suitable for diagnosis by pinning or sticking them on adhesive papers of appropriate size. The samples were then placed in the drawers in the cabinets and kept under preservation. Results: As a result of the study, 16 genera and 27 species belonging to 5 subfamilies were identified. These species are; Falagrioma thoracica (Stephens 1842), Drusilla (Drusilla) canaliculata (Fabricius 1787), Oxyporus (Oxyporus) rufus (Linnaeus 1758), Paederidus (s.str.) rubrothoracicus (Goeze 1777), Leptobium gracile (Gravenhorst 1802), Lobrathium (Lobrathium) rugipenne (Hochhuth 1851), Paederus (Heteropaederus) fuscipes Curtis 1826, Paederus (Poederomorphus) littoralis Gravenhorst 1802, Philonthus (Philonthus) carbonarius (Gravenhorst 1802), Philonthus (Philonthus) cruentatus (Gmelin 1790), Philonthus (Philonthus) discoideus (Gravenhorst 1802), Philonthus (Philonthus) laminatus (Creutzer 1799), Philonthus (Philonthus) nitidicollis (Lacordaire 1835), Quedius (Raphirus) boluensis Korge 1971, Quedius (Raphirus) umbrinus Erichson 1839, Emus hirtus (Linnaeus 1758), Ocypus (Pseudocypus) fulvipennis Erichson 1840, Ocypus (Pseudocypus) picipennis picipennis (Fabricius 1793), Ocypus (Pseudocypus) picipennis caucasicus (Müller G. 1926), Ocypus (Pseudocypus) sericeicollis (Menetries 1832), Staphylinus caesareus Cederhjelm 1798, Tasgius (Rayacheila) falcifer (Nordmann 1837), Tasgius (Rayacheila) minax (Mulsant & Rey 1861), Tasgius gracilicornis (Hochhuth 1849), Gauropterus sanguinipennis (Kolenati, 1846), Xantholinus (Helicophallus) ceviki (Anlaş 2014), and Tachyporus hypnorum (Fabricius 1775). Conclusion: With this study, new localities were added to the distribution of Staphylinidae species. As a result of the study, five species are new records for the Eastern Anatolia Region and 10 species for Erzurum province. Information that will be useful to researchers who will work on this subject in the future has been presented.