Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Facebook öğretmen gruplarında paylaşım yapma motivasyonları: Bir netnografik durum çalışması
Social studies teachers' motivation to share in teacher groups on Facebook: A netnographic case study
- Tez No: 738886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÜZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin Facebook'taki çevrim içi öğrenme topluluğu gruplarına katılımının ve bu gruplarda paylaşım yapma motivasyonlarının arkasında yatan nedenleri ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan etnografinin sanal ortama uyarlanmış hali olan netnografi deseni temel alınmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında en çok üye sayısına sahip“Türkiye Sosyal Bilgiler Zümresi”,“Sosyal Bilgiler Bilgi ve Görsel Arşivi”ve“Sosyal Bilgiler Öğretmenleri”gruplarında Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri aralığında yapılan toplam 2402 paylaşım incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında“Facebook'ta paylaşım yapıyorum; çünkü …………”gönderisi paylaşılarak sosyal bilgiler öğretmenlerinin yorum yapmaları sağlanarak bu gruplardaki paylaşım yapma nedenlerine yönelik görüşleri tespit edilmiştir. Üçüncü aşamada ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilmiş bu gruplarda aktif şekilde paylaşım yapan 16 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla gruplardaki paylaşım yapma gerekçelerine yönelik derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada elde edilen verilere içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın ikinci ve üçüncü aşamasında elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, sosyal bilgiler öğretmenlerinin en çok ders materyalleri, dayanışma, kişisel gelişim, gündem ve genel kültür temalarına yönelik paylaşımlar yaptıklarını ortaya koymuştur. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Facebook gruplarında paylaşım yapma motivasyonlarının arkasında yatan motifler; zümrelerine faydalı olmak, dayanışma, aile ortamında hissederek yardımlaşma, mesleki gelişime katkı sağlamak, paylaştıkça mutlu hissetmek, zümreleri arasında popüler olmak, iletişim kurarak yeni arkadaşlar edinmek, zümrelerine model olarak yol gösterme ve ufuk açıcı fikirler vermek şeklinde sıralanmıştır. Araştırma sonuçları öğretmenlerin; grupları ait hissettikleri bir aile ortamı gibi görerek yaptıkları farklı çalışmaları, dokümanları, güncel bilgi ve haberleri, kişisel gelişime yönelik paylaşımları yaparak zümrelerine yararlı olmak, her konuda tavsiyelerde bulunmak, birlik ve beraberlik içinde olmak ve zümrelerine ilham kaynağı olarak tanınmak istediklerini ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın genel sonuçları ışığında Facebook gruplarına dair sosyal bilgiler öğretmenlerine ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the patterns behind social studies teachers' participation and their motivation to share in online learning community groups on Facebook. The study adopted netnography design, which is the adaptation of ethnography among the qualitative research methods to the virtual environments. In the first stage of the study, a total of 2402 posts between November 2020 and March 2021 in the groups entitled“Turkish Social Studies Department”,“Social Studies Information and Visual Archive”and“Social Studies Teachers”with the highest number of members were examined. In the second stage of the study, the expression“I post on Facebook because ………...”was shared and the social studies teachers were encouraged to comment to determine their opinions on the reasons for sharing in these groups. In the third stage, semi-structured interviews were conducted on the reasons for sharing in the groups with 16 participants determined through criterion sampling technique based on the active sharing in those online communities. Content analysis was performed on the obtained data in the first stage. The data obtained in the second and third stages of the study were analysed through content analysis. The research findings revealed that social studies teachers mostly shared regarding the themes of course materials, solidarity, personal development, current issues, and general knowledge. The patterns behind the motivation of social studies teachers to share in Facebook groups are found to be helpful to their coterie of teachers, solidarity, helping based on the feeling of family atmosphere, contributing to professional development, feeling happy when sharing, being popular among their coterie of teachers, making new friends by communicating, setting an example for their group and giving insightful ideas. The research results revealed that the teachers wish to be useful to their group, to give advice on every subject, to be in unity and solidarity, and to be recognized as a source of inspiration for their group, by considering the group(s) as a family where they feel they belong, by sharing different studies, documents, current information and news, and personal development. Suggestions were made to social studies teachers about Facebook groups and the researchers for future studies in light of the overall results of the study.