Aizanoi antik kentinin artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri ile turistik amaçlı tanıtım uygulamalarının tasarımı
Design of touristic promotional applications with augmented and virtual reality technologies of the ancient city of Aizanoi
  1. Tez No: 738957
  2. Yazar: AKHYERKYE AVZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ÖZDEMİR, PROF. DR. KAAN ERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak yapılan farklı alanlardaki uygulamalar yaşamımıza olumlu yönde katkılar sunmaktadır. Uluslararası alanda artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak eğitim, tıp, emlak, askeri, inşaat ve turizm gibi alanlarda uygulamalar yapılmaktadır. Bu teknolojilerin başta sanal ortamda gerçeklik hissi oluşturma, kullanıcı etkileşimi, denemesi ya da gerçekleştirilmesi tehlikeli, maliyetli ya da zor olan durumları deneyimleme imkanı sağlamaktadır. Bu çalışmada Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi antik kentinin Zeus tapınağı için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile yapılan uygulamaların turizm alanında kullanılabilecek şekilde entegrasyonuna ve dijital platform ile gezebilme imkanına olanak sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri ile turizm sektörüne yönelik model uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bir diğer önemi ise Kütahya ilinde bulunan Aizanoi antik kentindeki Zeus tapınağı için yapılmış ilk artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamalarının sunulmasıdır. Çalışmada işaretçi tabanlı artırılmış gerçeklik (Marker-Based Augmented Reality) teknikleri kullanılarak görsel tanıma ve zemin düzlemi tanıma uygulamaları olmak üzere iki farklı artırılmış gerçeklik uygulaması yapılmıştır. Sanal gerçeklik teknolojisi için masaüstü bilgisayar üzerinden gezinti uygulaması, web uygulaması ve oyunlaştırma (gamification) uygulaması olarak altın toplama oyunu yapılmıştır. Ayrıca Cardboard tipi gözlüğü ile kullanılabilecek şekilde tasarlanan sanal gerçeklik uygulaması da çalışmada sunulmuştur. Bu çalışmada yapılmış olan uygulamalar unity oyun motoru ile tasarlanmıştır. Unity oyun motoru kullanılarak Cardboard sanal gerçeklik gözlüğüne ait uygulama .net Visual Studio'da C# programlama dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma doğrultusunda artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojisinin turizm alanında etkin ve verimli bir şekilde kullanılabileceği ve bu alanda yapılacak uygulamalara ihtiyaç olduğu görülmüştür. Kullanılan teknolojilerin turizm alanında tanıtım, gezi öncesi fikir edinme, ortamı tanıma vb. gibi birçok avantajlar sunacağı ve ekonomik açıdan da faydalar sağlayacağı öngörülmektedir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve araştırmanın önemi hakkında değinilmektedir. İkinci bölümde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerin kavramı tarihçesi, kullanılan çevre birimleri ve kullanım alanlarına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin turizm ile ilişkisine, turizm sektöründe örneklerine yer vermektedir. Dördüncü bölüm, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojisi ile Aizanoi antik kentinin Zeus tapınağı için yapılmış çeşit uygulamaların yapılmış yöntemlerine yer verilmektedir. Son bölüm olarak beşinci bölümde sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Applications in different fields made using augmented reality and virtual reality technologies make a positive contribution to our lives. Internationally, applications are being made in areas such as education, medicine, real estate, military, construction and tourism using augmented reality and virtual reality technologies. These technologies provide the opportunity to create a sense of reality primarily in a virtual environment, to experience situations that are dangerous, costly or difficult to interact with experiment with or perform users. This study aims to integrate the applications made with virtual reality and augmented reality technologies for the Zeus temple of the ancient city of Aizanoi in Çavdarhisar district of Kütahya province to be used in the field of tourism and to enable the opportunity to visit with a digital platform. In the study, model applications for the tourism sector were carried out with augmented reality and virtual reality technologies. Another importance of the research is the presentation of the first augmented reality and virtual reality applications made for the temple of Zeus in the ancient city of Aizanoi in the province of Kütahya. In the study, two different augmented reality applications, namely visual recognition and ground plane recognition applications, were performed using Marker-Based Augmented reality techniques. A gold collection game has been made for virtual reality technology as a desktop navigation application, web application, and gamification application. In addition, a virtual reality application designed to be used with Cardboard-type glasses was also presented in the study. The applications made in this study are designed with the unity game engine. Using the Unity game engine, the application of the Cardboard virtual reality glasses was carried out in .net Visual Studio using the C # programming language.In accordance with the study, it was seen that augmented reality and virtual reality technology can be used effectively and efficiently in the field of tourism, and there is a need for applications to be made in this field. Promotion of the technologies used in the field of tourism, obtaining ideas before the trip, getting to know the environment, etc. it is expected that it will offer many advantages such as and will also provide benefits from an economic point of view. The study consists of five parts. In the first part, the purpose of the research and the importance of the research are discussed. In the second part, the history of the concept of augmented reality and virtual reality technologies, the peripherals used and the areas of use are given. In the third chapter, the relationship of augmented reality and virtual reality with tourism and its examples in the tourism sector are given. The fourth chapter presents the methods of creating various applications made for the temple of Zeus of the ancient city of Aizanoi using augmented reality and virtual reality technology. As the last section, the fifth section contains the results and recommendations.