Nâbiga el-Ca'dî: Hayatı, edebî kişiliği ve divanı
Nâbigha al-Ja'dî: His life, literary personality and diwan
  1. Tez No: 738979
  2. Yazar: İBRAHİM BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nâbiga el-Ca'dî hem Cahiliye hem de İslami dönemde yaşamış ve her iki dönemde de ürün ortaya koymuş muhadram şairlerden biridir. Son derece uzun bir hayat yaşaması sebebiyle muammerundan kabul edilmektedir. Müslüman olduktan sonra şiirleriyle İslam'ın savunuculuğunu yapan Nâbiga, Hz. Peygamber'in duasına mazhar olmuş bir şairdir. Bu çalışmamız giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında cahiliye kavramı, cahiliye toplumunun ve dönem şiirinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve bu toplumda şiirin önemine değinilmiştir. Sonrasında muhadram kavramı açıklanarak erken İslami dönemin şiir özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ismi, künyesi, ailesi, kabilesi, hayat hikâyesi ve kişisel özellikleri verilerek şair tanıtılmış ve sonrasında da şairliğinden ve İslam'ın şiiri üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde divanının derlenmesi ve sıhhati hakkında bilgi verilmiş ve divanın kaside yapısına değinilmiştir. Divanda yer alan temalar ve bunlara ait örnek beyitlerin açıklaması yapılmış ve divanın üslup özelliklerine dair bilgiler verilmiştir. Son kısımda ise şairin kullandığı edebî sanatlara dair örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nâbigha al-Ja'dî is one of the mukhadram poets who lived in both the jahiliyyah and the Islamic period and produced products in both periods. He is considered as muammar because he lived an extremely long life. Nabiga, who advocated for Islam with her poems after becoming a Muslim, He is a poet who has been prayed by Prophet. This study consists of an introduction and two main parts. In the introduction, information about the concept of jahiliyyah, the general characteristics of the society of jahiliyyah and the poetry of the period is given, and the importance of poetry in this society is mentioned. Afterwards, the concept of muhadram is explained and information about the poetic features of the early Islamic period is given. In the first part, the poet was introduced by giving his name, identity, family, tribe, life story and personal characteristics, and then his poetry and the effect of Islam on his poetry were mentioned. In the second part, information about the compilation and soundness of the diwan was given and the structure of the eulogy of the divan was mentioned. The themes in the divan and their sample couplets are explained and information about the stylistic features of the divan is given. In the last part, examples of literary arts used by the poet are presented.