Computer assisted procedural modeling of 3D fountains
3 boyutlu şadırvanların bilgisayar destekli yordamsal modellemesi
- Tez No: 738986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yordamsal modelleme, üretim kuralları belirleyen ve mimaride etkili yapısal tasarımgeliştirmeye izin veren bir yöntemdir. Şadırvan, Türk mimarisinin önemli bir bileşenidirve simetrik bir yapıya ve ayırt edici unsurlara sahip olması, şadırvanları yordamsalmodellemeye uygun kılar.Bu çalışmada, Türk mimarisinde var olan şadırvanlara benzer birbirinden farklışadırvan modellerini tasarlamak için bir yordamsal yöntem öneriyoruz. Şadırvanlarıdönem özelliklerine göre ayırıyoruz ve üretim kuralları için gözlemlenen şadırvangörüntülerinin dokusuna, şekline ve miktarına bakarak parametreleri belirliyoruz.Dönem seçimi ve parametre seçimi için bir kullanıcı arayüzü sunuyoruz.Parametrelerin seçimine bağlı olarak, yordamsal bir şekilde birbirinden farklı şadırvanmodelleri üretilebilir. Üretilen varsayılan şadırvanın görüntü üzerinde ölçeklenmesinisağlıyoruz. Şadırvan görüntüsünün şeffaflığını, görüş alanını, kamera konumunu veşadırvanın konumunu klavyedeki tuşlarla değiştirerek fotoğrafın gerçekte çekildiğiyeri bulmayı ve parametreleri buna göre ölçeklendirmeyi tanıtıyoruz. Görüş alanı,kamera konumu, şadırvan konumu sistem sahnesinde görüntülenir. Birbirinden farklışadırvan modellerini, belirlenen parametreleri ve parametre değerlerini sunuyoruz.Çokgen ve piramit gibi şekilleri nasıl oluşturduğumuzu açıklıyoruz. Çatı şekliniCatmull-Rom eğrisiyle nasıl ürettiğimizi anlatıyoruz. Modelimizin üretebileceği üçboyutlu şadırvan modellerinin örneklerini gösteriyoruz. Önerilen sistemi etkileyiciliğive kullanılabilirliği açısından değerlendirmek için bir deney yaptık. Bu deneyde,deneklerden, önerilen modelin parametrelerini seçerek veya geleneksel üç boyutlumodelleme araçlarıyla sağlanan görüntüdekilere benzer 3 boyutlu şadırvan modelleriüretmelerini istedik.
Özet (Çeviri)
Procedural modeling is a method that determines production rules and allows fordeveloping effective structural design in architecture. A fountain (Shadirvan) is animportant component of Turkish architecture and having a symmetrical structure anddistinctive elements makes fountains suitable for procedural modeling.In this study, we propose a procedural method to design different fountain modelssimilar to ones that exist in Turkish architecture. We split fountains by periods featuresand specify the parameters by looking at the texture, shape, and quantity of observedfountain images for production rules. We offer an user interface for period selection andparameter selection. Based on the selection of parameters, different fountain modelscan be generated in a procedural manner. We provide scaling of the default fountain onthe image. We introduce to change the transparency of the fountain image, field of view,the camera position, and the position of the fountain with the keys on the keyboard tofind the place where the photo was actually taken and scale the parameters accordingly.And field of view, the camera position, the fountain position are displayed on the systemscene. We present different models, determined parameters, and parameter values. Weexplain how we create shapes such as polygon and pyramid. Furthermore, we describehow we produced the roof shape with Catmull-Rom spline. We show samples of 3dfountain models that our model can produce. We conducted an experiment to evaluatethe proposed system in terms of its expressiveness and usability. In this experiment, weasked subjects to produce 3D fountain models similar to the ones in provided imagesby selecting parameters of the proposed model or by traditional 3D modeling tools.