Mozart'ın Cosi Fan Tutte operasındaki Ferrando karakterinin teknik ve oyunculuk açısından incelenmesi
A singing and acting analysis of Ferrando character in Mozart's Cosi Fan Tutte
  1. Tez No: 739002
  2. Yazar: ARDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Cosi Fan Tutte operası'ndaki Ferrando karakterinin ses tekniği ve oyunculuk açısından incelenmesidir. Yapılan çalışmanın ilk bölümünde Klasik dönem anlayışından, bu dönemi hazırlayan akımlardan, Mozart'ın müzik anlayışından ve Opera Buffa'dan bahsedilmiş, Cosi Fan Tutte Operasının yazılıp bestelendiği dönemdeki şartlar ele alınmıştır. Besteci Mozart'ın ve eserin librettisti olan Lorenzo da Ponte'nin hayatından kısaca kesitler sunulmuştur. Kısaca tenor seslerin sınıflandırılmasına yer verilmiş ardından tenor seste rejisterlere değinilmiştir. Bu bilgiler ışığında Ferrando karakteri için yazılmış şan partisi teknik olarak incelenmiş, oyunculuk açısından karakter analizi yapılmıştır. Ferrando rolünün kolay ve etkili söylenebilmesi ve oynanabilmesi için incelenmiş ve bu amaçla yanıtlar aranmıştır. İncelemelerde elde edilen bulgular düzenlenip yorumlanmış, librettodan seçilen bölümler alan uzmanlarının da görüşlerinden ve deneyimlerinden faydalanılarak Türkçe'ye çevrilmiş ve notalar üzerinde işaretlemeler yapılmıştır. Oyunculuk açısından dinamik bir performans gerektiren Ferrando'nun şan partisinde pasaj notalarının, rejisterler arası geçişlerin ve tırmanışların, kafa rejisterinde yazılmış yüksek notaların çokça bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze Ferrando in Cosi Fan Tutte in terms of singing technique and acting style. In the first part of the study, the principles of classical period, the movements preceding this period, Mozart's understanding of music, opera buffa as a genre and the zeitgeist of the time when Cosi Fan Tutte was composed are discussed. Besides, Mozart's and Lorenzo da Ponte's lives are depicted as the composer and the librettist of the work. Next, this study shows how tenor voices are categorized which is followed by the registers in tenor voice. In light of all this information, Ferrando's singing party is examined technically and his character is analyzed in terms of the way he acts. This study also asks questions how to sing and act Ferrando's party with ease. The findings obtained as a result of these analyses are classified and explained. The parts selected over libretto are translated into Turkish by benefiting from the expertise and experience of specialists in this field and findings are marked on the musical notes of the party. In the end, it is concluded that Ferrando's singing party requiring a dynamic performance in terms of acting includes a lot of passage notes, passages in between registers, parts where the singer has to go up the high notes and quite a lot of number of high notes over head register.