Zaman temelli faaliyete dayalı maliyet sisteminin, kalite uygunsuzluk maliyetlerinin tespitinde ve müşteri kârlılık analizinde kullanılması: Siparişe dayalı üretim yapan tekstil işletmesinde bir uygulama
Usage of time-driven activity-based costing system in finding non-conformance costs and customer profitability analysis: An application in a customer order-based textile company
  1. Tez No: 739006
  2. Yazar: İRFAN FARUK TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşletmeler açısından üretim maliyeti bilgileri, yoğun rekabet sebebiyle geçen yüzyıldan bu güne, giderek önemli hale gelmiştir. Zaman Temelli Faaliyete Dayalı Maliyet (ZTFDM) sistemi, işletmelere maliyet ve üretim süreçleri hakkında bilgi sağlayan, modern maliyet ve yönetim muhasebesi sistemlerinden biridir. Bu kapsamda sistem, üretim sürecinin her bir aşamasının süresini tespit ederek, birim ürün üretim süresine ulaşabilmektedir. Böylece zaman temelli maliyet taşıyıcısı kullanarak, üretim maliyetlerini ürünlere hak ettikleri ölçüde yükleyebilmektedir. Bu doktora tezinde Adana'daki bir tekstil üretim işletmesinde üretilen 'Dijital Forma ve Dijital Şort' ürünlerinde, ZTFDM sistemi ile Kalite Uygunsuzluk Maliyetlerinin tespiti ve Müşteri Kârlılık Analizi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Olay çalışması yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, ZTFDM sisteminin yanı sıra Kalite Uygunsuzluk Maliyetleri ve Müşteri Kârlılık Analizi konuları da yer almaktadır. Böylece bir yandan üretilen ürünlerin maliyetleri tespit edilmiş, diğer yandan meydana gelen uygunsuzluğun işletmeye maliyeti de ortaya koyulmuştur. Son olarak, elde edilen maliyet verileriyle müşteri kârlılık analizi yapılıp, müşterilerin kârlılık seviyeleri belirlenmiştir. Bunun sonucunda işletme yönetimi hangi müşteriye daha çok önem vermesi gerektiğini tespit edebilecektir.
Özet (Çeviri)
Manufacturing cost information for companies has become more important because of intense competition since the last century. Time-driven activity-based costing (TDABC) is one of the modern cost and management accounting systems that provides managers with information about manufacturing costs and processes. The system, in this context, determines the duration for each production process so that it will identify unit manufacturing time. Therefore, an accounting system that employs time-driven cost drivers is able to allocate production costs to products to the extent they deserve. This PhD. thesis investigates a textile company located in Adana and calculates cost of two products namely digitally printed jersey and match short using TDABC system. It also employs these cost data to find non-conformance costs and analyse customer profitability. This research uses theoretical subjects such as TDABC system, quality conformance cost and customer profitability analysis subjects, when performing the case study,to collect information from the company. By doing so, on the one hand unit production cost can be identified, on the other this information is used to find non-corformance costs incurred for the company. Finally, customer profitability analysis has been performed using the above cost data to understand customer's profitability levels. As a result, company manager will decide which customers to be considered important.