Sox9, e-kadherin ve klf4 ekspresyonlarının berrak hücreli renal hücreli karsinomlarda klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi ve prognostik önemi
The relationship of sox9, e-cadherin and klf4 expressions with clinicopathological parameters in clear cell renal cell carcinomas and its prognostic significance
  1. Tez No: 739024
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA ERDOĞAN DÜZCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Renal hücreli karsinom, böbreğin en sık görülen malign tümörü olup dünyada en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Renal hücreli karsinomların %60-80'ini berrak hücreli renal hücreli karsinom oluşturmaktadır. Nefrektomi sonrasında hastalarda metastaz gelişmesi yeni prognostik faktörlerin ve tedavi modalitelerinin araştırılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada SOX9, E-kadherin ve KLF4'ün immunohistokimyasal ekspresyonlarının berrak hücreli renal hücreli karsinomda klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2015-2022 yılları arasında berrak hücreli renal hücreli karsinom tanısı alan 92 olguya ait parsiyel ve radikal nefrektomi materyalleri retrospektif olarak incelendi. Olgulara ait uygun parafin bloklara SOX9, E-kadherin ve KLF4 immunohistokimyasal boyaları uygulandı. Bulgular: Çalışmada 92 olgu mevcut olup bu olguların yaş ortalaması 59.5 (±10.6)'tur. Olguların 69'u (%75) erkek, 23'ü (%25) kadındır. Olguların tümünde SOX9 pozitif boyanmıştır. E-kadherin vakaların 88 vakada (%95.7) pozitiftir. 71 vakada (%78.2) KLF4 ekspresyon kaybı görülmüştür. SOX9 overekspresyonu ile nükleer derece, sarkomatoid ve rabdoid diferansiasyon, uzak metastaz arasında anlamlı derece bir ilişki saptandı. Düşük E-kadherin ekspresyonu ile nükleer derece, sarkomatoid ve rabdoid diferansiasyon ve uzak metastaz arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. Düşük KLF4 ekspresyonu ile nükleer derece, patolojik evre ve tümör çapı arasında anlamlı bir ilişki mevcuttu. Sonuç: Berrak hücreli renal hücreli karsinomda SOX9, E-kadherin ve KLF4 ekspresyonlarının kötü prognostik parametreler ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu immunohistokimyasal boyaların berrak hücreli renal hücreli karsinomda potansiyel biyobelirteç olarak kullanılabileceği, prognozu ve tedaviye yanıtı belirlemede yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Elde edilen veriler, berrak hücreli renal hücreli karsinomda kanser kök hücrelerini hedef alan yeni tedavi modalitelerinin geliştirilmesi yönünde umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Renal cell carcinoma is the most common malignant tumor of the kidney and is among the most common cancers in the world. Clear cell renal cell carcinoma accounts for 60-80% of renal cell carcinomas. The development of metastases in patients after nephrectomy has led to new prognostic factors and investigation of treatment modalities. In this study, it was aimed to investigate the relationship of immunohistochemical expressions of SOX9, E-cadherin and KLF4 with clinicopathological parameters in clear cell renal cell carcinoma. Material-Methods: In this study, partial and radical nephrectomy materials of 92 patients diagnosed with clear cell renal cell carcinoma in Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2015 and 2022 were retrospectively analyzed. SOX9, E-cadherin and KLF4 immunohistochemical stains were applied to the appropriate paraffin blocks of the cases. Results: There were 92 cases in the study, and the mean age of these cases was 59.5 (±10.6). Of the cases, 69 (75%) were male and 23 (25%) were female. All of the cases were stained positive for SOX9. E-cadherin is positive in 88 cases (95.7%). KLF4 expression was lost in 71 cases (78.2%). A significant correlation was found between SOX9 overexpression and nuclear grade, sarcomatoid and rhabdoid differentiation, and distant metastasis. A significant correlation was found between low E-cadherin expression and nuclear grade, sarcomatoid and rhabdoid differentiation, and distant metastasis. There was a significant correlation between low KLF4 expression and nuclear grade, pathological stage and tumor diameter. Conclusion: SOX9, E-cadherin and KLF4 expressions were found to be associated with poor prognostic parameters in clear cell renal cell carcinoma. It is thought that these immunohistochemical stains can be used as a potential biomarker in clear cell renal cell carcinoma and may guide in determining the prognosis and response to treatment. The obtained data are promising for the development of new treatment modalities targeting cancer stem cells in clear cell renal cell carcinoma.