Wave scattering by junctions between impedance and anomalously reflecting metasurfaces
Empedans ve düzensiz şekildeki yansıtıcı metayüzeyler arasındaki bağlantı noktalarından dalga saçılımı
- Tez No: 739025
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT, PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Metamalzeme ve metayüzey teknolojisi, son yıllarda elektromanyetik dalgaların faz ve genlik özelliklerinin kontrol edilmesi ve yönlendirilmesi için umut vaat eden yapılardan biri haline gelmiştir. Bu nedenle özellikle bu tür malzemelerin kenar veya süreksizlik noktalarındaki kesin kırınım alanlarının tam olarak belirlenmesi de önemlidir. Bu çalışmada, anormal yansıtıcı bir metayüzeyin katmanları ile bir empedans yarım ekran arasındaki bağlantıdan kaynaklanan süreksizlik sorunu ele alınmıştır. Bu iki düzlemsel katman, kırınımlı dalgaların meydana geldiği ortak bir kenar süreksizliğine sahiptir. Yapıdan saçılan dalgalar, özellikle geçiş sınırlarında kırılan ve saçılan geometrik optik dalgalar arasındaki ilişkiyi sunan geçiş sınırı yönteminin yeni tekniği ile elde edilmiştir. Kırınımlı dalga ifadeleri, geçiş sınırı yöntemi tekniğiyle türetilmiş ve düzgün dalga ifadeleri, düzgün geometrik kırınım teorisi yöntemiyle elde edilmiştir. Geçiş sınırı yönteminin kırınım ve toplam dalga sonuçları da oldukça iyi bilinen fiziksel optik teorisi ile karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Dalgaların davranışını gözlemlemek ve doğrulamak için HFSS ve CST benzetimleri de yapılmıştır. Toplam dalga ve bileşenlerinin davranışları sayısal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technology of metamaterial and metasurfaces have become one of the promising structures for controlling and manipulating of the phase and amplitude characteristics of the electromagnetic waves in recent years. For this reason, the determination of the exact diffracted fields is also crucial especially in the edge or discontinuity points of these types of materials. In this study, the discontinuity problem by the junction between the layers of an anomalously reflecting metasurface and an impedance half-screen is taken into consideration. These two planar layers have a common edge discontinuity where the diffracted waves occur. The scattered waves from the structure are obtained by the novel technique of the method of transition boundary, which especially offers the relation between the diffracted and scattered geometrical optical waves at the transition boundaries. The diffracted wave expressions are derived by the technique of the method of transition boundary and the uniform wave expressions are obtained by the method of uniform geometrical theory of diffraction. The diffracted and total wave results of the method of transition boundary are also compared and verified by the well-known theory of physical optics. The HFSS and CST simulations have also been conducted to observe and verify the behaviour of the waves. The behaviors of the total wave and its components are analyzed numerically.