İnvaziv meme karsinomlarında PD-L1, PTEN, PHH3 ve Ki-67 ekspresyonlarının prognostik önemi
Prognostic importance of PD-L1, PTEN, PHH3 and Ki-67 expressions in invasive breast carcinomas
- Tez No: 739026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA ERDOĞAN DÜZCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanserinde prognozun belirlenmesinde, lokal rekürrens ve mortaliteyi önlemede prognostik faktörler önem kazanmaktadır. Geleneksel prognostik faktörlerin yetersiz kaldığı durumlarda, yüksek riskli hastaları belirleyecek ve tedavi kararına yön verebilecek yeni belirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada PD-L1, PTEN, PHH3 ve Ki-67 immünohistokimyasal boya ekspresyonlarının meme kanserinde prognostik klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 2014-2019 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören ve ameliyat edilen 85 hastanın lumpektomi ve mastektomi materyalleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalara ait klinik bilgiler hastane bilgi sisteminden elde edilmiştir. Patolojik prognostik parametreler cerrahi rezeksiyon materyallerine ait lamlarda tekrar değerlendirilmiştir. Formalin ile tespit edilmiş, parafine gömülü bloklardan 4 mikron kalınlığında kesitlere uygulanan immunohistokimyasal boyama sonucunda tümör immünolojisinde yer alan PD-L1 ekspresyonu ile hücre siklusunda görevleri olan PTEN, PHH3 ve Ki-67 ekspresyonları incelenmiştir. İmmunohistokimyasal boyama sonuçları prognoz ile ilişkisi kanıtlanmış klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile verilmiştir. Çalışmadaki prognostik faktör ölçümlerinin PD-L1, PHH3, Ki-67 ve PTEN pozitiflik durumuna göre farklı olup olmadığını incelemek için ise Mann Whitney U testi analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is the most common cancer in women. Prognostic factors gain importance in determining the prognosis in breast cancer and preventing local recurrence and mortality. Where traditional prognostic factors are insufficient, new markers are needed to identify high-risk patients and guide treatment decisions. The aim of this study was to investigate the relationship between PD-L1, PTEN, PHH3 and Ki-67 immunohistochemical stain expressions with prognostic clinicopathological parameters in breast cancer. Materials and methods: In this study, lumpectomy and mastectomy materials of 85 patients who were treated and operated in Bolu Abant Izzet Baysal University Izzet Baysal Training and Research Hospital between 2014-2019 were evaluated retrospectively. Clinical information about the patients was obtained from the hospital information system. Pathological prognostic parameters were reevaluated on slides of surgical resection materials. As a result of immunohistochemical staining applied to 4 micron thick sections from formalinfixed, paraffin-embedded blocks, PD-L1 expression in tumor immunology and PTEN, PHH3 and Ki-67 expressions that have roles in the cell cycle were examined. Immunohistochemical staining results were compared with clinicopathological parameters proven to be related to prognosis. Descriptive statistics are given with frequency, percentage, average, and standard deviation values. To examine whether the prognostic factor measurements in the study are different according to PD-L1, PHH3, Ki-67 and PTEN positivity, Mann Whitney U test analysis was performed.